رادار تصویری و WMD

۳۰ اسفند ۱۳۸۳ | ۱۳:۵۸ کد : ۲۶۰۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۹۰
یک مقاله کوتاه در(Morris, H,2003,Satellites hunt For buried treasure, New scientist 12 july 2003, P.12.13) مرا به یاد ناموفقیت عجیب نیروهای بریتانیایی و امریکایی در کشف مخفیگاههای سلاحهای ....

یک مقاله کوتاه در(Morris, H,2003,Satellites hunt For buried treasure, New scientist 12 july 2003, P.12.13) مرا به یاد ناموفقیت عجیب نیروهای بریتانیایی و امریکایی در کشف مخفیگاههای سلاحهای کشتار جمعی عراق، در زمان قبل از حمله به عراق یا پس از سرنگونی صدام حسین، انداخت. محققان دانشگاه بن گوریون Negev در اسرائیل قابلیت نفوذ زمینی رادار تصویری که پالس‌های میکرو موج را با طول موجهای مختلف به کار می گیرد، آزمایش کردند. یکی از اصول دور سنجی راداری این است که میکروموجها می توانند به زیر سطح زمین نفوذ کنند. هر چه طول موج بیشتر باشد، عمقی که اطلاعات می‌تواند حس شود بیشتر می‌باشد. رادار نفوذ کننده به زمین یک ابزار رایج در بررسیهای باستان شناسی و یخچال شناسی محسوب می شود، اما معمولاً در طول گذرگاههای زمینی آرایش نظامی می یابند (یعنی کاربرد نظامی دارند.) اسرائیلیها با همکاری محققان دور سنجی آزمایشگاه NASA، از رادار تصویری هوایی برای مشخص کردن هدف فلزی دفن شده، که منعکس کننده شدید میکروموج‌ها هستند، استفاده کردند. آنها امواج کوتاه با طول موجهای نسبتاً بلند را به کار گرفتند، و نشان دادند که اشیای در عمق نیم متری به خوبی مشخص می‌شوند.
مأموریتهای NASA/JPL’s Shuttle Imaging Radar در دهه‌های 1980و 1990 بود که شواهد بارزی از شاخه‌های قدیمی سیستم رودخانه نیل را آشکار ساخت که در زیر ماسه‌های بیابان خشک صحرای شرقی مصرولیبی مدفون بودند. دشت Tigris-Euphrates یک بیابان با خشکی کمتر است که تصویر رادار باند p برای جستجوی WMD دفن شده در آن به کار گرفته نشده است. از آنجا که انرژی رادار تنها تحت تأ‌ثیرذ اتمسفر است و میکروموجهای به کار گرفته شده در تصویر راداری به طور مؤثری پرتوهای لیزری متمرکز شده هستند، سیستمهای به کار گرفته شده در ماهواره‌ها همان تفکیک پذیری (resolution)  فضایی سفینه‌هایی فضایی را دارند. اگر یک سیستم موج p بر روی یک ماهواره یا سفینه نظامی جاسوسی نصب شود، مخفیگاههای مدفون بزرگ به سختی پنهان می‌مانند. حتی اگر زمین مرطوب باشد، یکی از ویژگیهای دیگر رادار این است که به تفاوتهای بافتی سطح زمین پاسخ می‌دهد. خاکهای نابرجای بالای حفاریها بوسیله سیستم تصویر راداری به آسانی قابل تشخیص است. بنابراین تا حدی عجیب است که کالین پاول، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در ارائه خود به شورای امنیت سازمان ملل در 5 فوریه 2003 هیچ شاهدی از رادار تصویری را به کار نگرفت.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :