عضو کمیسون صنایع و معادن مجلس :کمیسیون صنایع و معادن آمادگی کاهش مشکلات معدنی کشور را داراست

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۶:۴۶ کد : ۲۶۴۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۸۸
لحاظ بالابودن پتانسیل‌های معدنی کشورمان و وجود مشکلات وقوانین دست‌و پاگیر در این بخش، کمیسیون صنایع و معادن مجلس جهت رفع موانع موجود اعلام آمادگی کرد...
به لحاظ بالابودن پتانسیل‌های معدنی کشورمان و وجود مشکلات وقوانین دست‌و پاگیر در این بخش، کمیسیون صنایع و معادن مجلس جهت رفع موانع موجود اعلام آمادگی کرد.
ابطحی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس  در گفت‌وگو با خبرنگار گروه خبر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن بیان این مطلب گفت :‌تعاملات صورت گرفته در بخش صنایع کمیسیون برجسته‌تر از بخش معادن ارزیابی می‌شود و باید گفت متولیان بخش معدن تمایل چندانی جهت ارائه اطلاعات روشن و شفاف به دیگر اعضاء جهت استفاده از توانایی‌ها و پتانسیل‌های موجود در کمیسیون ندارند.
وی با بیان اینکه بخش صنایع به شدت به دنبال تبادل اطلاعات و بیان مشکلات و کمک‌گیری از کمیسیون جهت رفع مشکلات خود می‌باشند، ادامه داد : بخش معدن تمایلی برای گسترش ارتباطات سیستماتیک خود ندارد وعملا علی‌رغم ارتباط بسیار تنگاتنگ متولیان صنعتی و صنعت‌گران با اعضاء کمیسیون، اعضاء بخش معدن تعامل بسیار کمتری از خود نشان می‌دهند.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس  گفت : وقتی که اعضای معدنی هیچ‌گونه گزارشی را به کمیسیون ارائه نمی‌دهند، نباید انتظار پیشبرد اهداف خود را داشته باشند و بر همین اساس است که اعضای کمیسیون بیشتر دقت خود را به مسائل صنعتی معطوف میدارند.
 ابطحی با بیان اینکه ایران دارای پتانسیل‌های بسیار مهم معدنی است که هر کدام دارای تاثیر‌گذاری بالا در اقتصاد ملی کشورمان هستند، ادامه داد : معادن فراوان و گسترده‌ای داریم که برای توسعه روند چرخه تولید در عرصه بین‌المللی هر روز اهمیت آنها بیشتر از گذشته می‌شوند.
نماینده خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معادنی در کشورمان داریم که علاوه بر مزیت نسبی بسیار بالا، جزو بهترین معادن دنیا محسوب می‌شوند که در صورت استخراج صحیح این معادن و انجام عملیات فرآوری و تبدیل آنها به کالا، میتوان برای اقتصاد ملی کشور توانمندی‌ بالایی را ایجاد کرد.
ابطحی با بیان اینکه دستیابی به توانمندی ملی و توسعه پایدار در کشور در گرو فعالیت گستردة همه بخشهای کشور می‌باشد، تصریح کرد : معادن نیز به عنوان بخشی مهم در توسعه پایدار کشور  باید فعالیت خود را گسترش دهند که بر همین اساس، تجهیز معادن، توسعه فعالیت‌های مطالعاتی، اکتشاف، بهره‌برداری، فناوری، کانه‌آرایی باید در سطح بالایی  صورت گرفته تا معادن کشور از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل شده و در اقتصاد کشور جای خود را باز کنند.
وی با بیان اینکه متاسفانه ایران کشوری وابسته به اقتصاد تک محصولی و استخراج و صدور نفت خام می‌باشد، بیان کرد :‌در تدوین قانون معادن مسئولین با این بینش جلو رفتند که پتانسیل‌ بالای معادن را توسعه بخشیده و به لحاظ کیفیت، کمیت و عیار بسیار بالای معادن کشور در سطح بین‌المللی بتوانیم و با کاهش قوانین دست‌و پاگیر به نقطه‌ای برسیم که صدور مواد زیر‌زمینی، به نفت منتهی نشود و دیگر معادن نیز نقش چشمگیری در توسعه ملی کشور داشته باشند.
ابطحی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله بسیاری داریم، تاکید کرد : جهت برجسته‌کردن نقش فعالیت‌های معدنی مشکلات زیادی وجود دارد که باهمفکری اعضاء کمیسیون، دولت و دیگر مسئولان  مشکلات مرتفع خواهد شد ومجلس این آمادگی را دارد، که در صورت تمایل متولیان بخش معدن به کمک آنها بشتابد.
وی در خاتمه مشارکت بخش خصوصی در توسعه فعالیت‌های معدنی کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت : به کمک مجلس باید بسترهای لازم جهت فعالیت‌ بخش‌های مختلف مهیا شود، تا بدین ترتیب شاهد تاثیر‌گذاری بالای بخش معدن با توجه به ارزش افزوده آنها در توسعه پایدار کشور باشیم.

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :