مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال باختری هشدار داد: دشت‌های آذربایجان غربی با پدیده فرونشست زمین مواجه است

۱۱ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۵ کد : ۲۶۷۶۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۱۶
مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال باختری هشدار داد: دشت‌های آذربایجان غربی با پدیده فرونشست زمین مواجه است

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال باختری کشور گفت: دشت‌های ارومیه، خوی، محمدیار و سلماس در استان آذربایجان‌غربی با بیشترین نرخ فرونشست از ۳۲ دشت استان مواجه است.

عبدالحمید سرتیپی افزود: این دشت‌ها طبق بررسی‌های زمین‌لغزشی در سال ۱۳۹۵ دارای مخاطره شناخته شده و این دشت‌ها طی بررسی‌های زمین‌شناختی و تهیه اطلس فرونشست استان در سال ۱۳۹۹ و۱۴۰۰ دارای بیشترین میزان فرونشست را نشان می دهند.

وی با بیان این‌که در منطقه خوی در شمال آذربایجان غربی حدود چهار تا هفت سانتی‌متر فرونشست دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: در اثر نیازها و تقاضاهای انسانی بیش از ظرفیت زمین، فشار مضاعف بر آن ایجاد می‌شود و فرونشست در سطح زمین اتفاق می‌افتد.

سرتیپی با بیان این‌که از مهمترین عوامل بروز پدیده فرونشست زمین برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی است، تصریح کرد: دشت سلماس با نرخ فرونشست ۴الی ۵ سانتیمتر در جاده مواصلاتی سلماس به تسوج و روستای صادقیان قابل مشاهده است.

به گفته مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال باختری کشور، دشت ارومیه در اطراف نوشین‌شهر با میزان ۳ الی ۴ سانتیمتر قابل مشاهده است و دشت محمدیار در نقده نیز با کشت چغندر در حدود ۵ سانتیمتر بیشترین نرخ فرونشست را نشان می‌دهند.

گفتنی است؛ حدود ۲۰۰ دشت در کشور با پدیده فرونشست زمین درگیر هستند که مناطق مرکزی، تاثیرپذیری بیشتری در این خصوص دارند.

فرونشست زمین در علم زمین‌شناسی به مرگ پنهان مشهور بوده و همین امر نشان‌دهنده لزوم نگرانی در این خصوص است.

 

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور عبدالحمید سرتیپی دشت‌های ارومیه، خوی، محمدیار و سلماس در استان آذربایجان‌غربی پدیده فرونشست زمین برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی


نظر شما :