سازمان زمین‌شناسی نتایج مطالعات خود را در اختیار بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، می‌گذارد

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۶:۴۵ کد : ۲۶۷۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۸
مهندس جوآبادی مدیر گروه ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌و‌گو با بخش خبر این سازمان با بیان این مطلب افزود : براساس مصوبه کمیته ...

نتایج کلی مطالعات برروی زونهای مختلف کشور در گروه ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تا پایان برنامه سوم توسعه، در اختیار بخش خصوصی و یا سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی، قرار خواهد گرفت که بر اساس نتایج حاصل بیش از 100 محدوده به عنوان مناطق امیدبخش برای فازهای بعدی پی‌جویی معرفی می‌شود.
مهندس جوآبادی مدیر گروه ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌و‌گو با بخش خبر این سازمان با بیان این مطلب افزود : براساس مصوبه کمیته تخصصی اکتشافات سازمان زمین‌شناسی در برنامه سوم توسعه ، بیست زون اکتشافی تعریف شده است که با جمع‌آوری کلیه اطلاعات پایه زمین شناسی، شیمی،اطلاعات ماهواره، ژئوفیزیک هوایی و تلفیق آنها در محیط GIS،  محدوده‌های امیدبخش شناسایی و معرفی شدند.
مدیریت گروه ژئومتیکس درباره فناوری‌های جدید در برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی گفت : بررسی اولیه نشان‌دهندة آن است که با استفاده از سیستم برداشت از طریق بالگرد در پروژه‌های ژئوفیزیک هوایی، به یک زمان 20 تا 25 ساله نیاز داریم تا کلیه مناطق را با توجه به متالوژنی کشور تحت پوشش قرار دهیم. لذا سازمان زمین شناسی برنامه‌ریزی لازم را جهت استفاده از فناوری جدیدی به نام Fix-wing  با نصب دستگاههای ژئوفیزیکی برروی هواپیما  و بالا بردن سرعت برداشت‌، صورت داد. بدین منظور کلیه محدوده‌های متالوژی و زونهای ساختاری توسط کارشناسان خبره سازمان مورد ارزیابی مجدد قرار گرفته و محدوده‌ای بالغ بر 2 میلیون و 100 هزار کیلومتر خطی برای پرواز با هلی کوپتر و هواپیما طراحی گردیده است. در طی برنامه چهارم کلیه محدوده‌های مورد نظر، با توجه به اولویت‌ها و هم‌چنین تقاضای سازمان توسعه صنایع معدنی و شرکت مس تحت پوشش قرار خواهد گرفت.
جوآبادی درباره مزایای استفاده ازسیستم Fix-wing یادآور شد :‌از لحاظ اقتصادی استفاده از این سیستم بسیار باصرفه‌تر بوده و قیمت تمام شده در فناوری جدید fix- wing،‌ یک سوم استفاده از بالگرد بوده و سرعت برداشت روزانه حدود سه برابر بالگرد است. این در حالیست که این فناوری علاوه بر شناسایی منابع پورفیری مس و طلا،‌در زمینه‌های اکتشاف نفت و گاز و آبهای زیر‌زمینی نیز کاربرد‌های وسیعی خواهد داشت.
وی درباره فعالیت‌های صورت گرفته توسط گروه ژئوفیزیک هوایی در طی برنامه سوم گفت : در طی این برنامه تصمیم گرفتیم از دانش روز ژئوفیزیک هوایی استفاده کنیم که بدین منظور امکانات دستگاهی ژئوفیزیک هوایی شامل الکترومغناطیس،‌مغناطیس سنجی، رادیومتری و سایر دستگاههای وابسته به آن را از طریق یکی از معتبرترین شرکت‌های دنیا خریداری،‌ و در فاز اول با استفاده از بالگرد اجاره‌ای پروازهای صحرایی خود را در منطقه یا زون طرود- معلمان انجام دادیم.تاکنون در بخش‌هایی از 5 زون اکتشافی پرواز ژئوفیزیک هوایی را انجام دادیم که سه محدوده تحت پوشش  قرار گرفته که امیدواریم گزارش این مطالعات تا پایان سال جاری ارائه شود.
جوآبادی درباره پروژه‌های دیگر دردست اقدام این گروه  گفت : در حوزه جیرفت به منظور شناسایی تیپ کانسار طلای شیرزون و هم‌چنین تیپ مسیوسولفاید و در منطقه بزمان به منظور شناسایی منابع معدنی بخصوص طلا مشغول فعالیت هستیم.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :