روز جهانی زمین‌شناس مبارک باد

۱۴ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۲ کد : ۲۶۸۳۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۳۵۱
روز جهانی زمین‌شناس مبارک باد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، امروز 14 فروردین ماه سال 1401 مصادف با اولین یکشنبه آوریل و روز جهانی زمین‌شناس است.

 این مناسبت رسمی در اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۸۰ بنیان‌گذاری شد، اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این سنت جشن روز زمین‌شناس فراموش نشد. امروزه این جشنواره در روسیه، اوکراین، بلاروس قرقیزستان و قزاقستان برگزار می‌شود. روز زمین‌شناسان تحت نظر گروهی از زمین‌شناسان برجسته شوروی، تحت رهبری آکادمی Alexander Yanshin ، تاسیس شد. اولین بار کشف ذخایر نفت و گاز استان اوهایو سیبری در سال ۱۹۶۶ منجربه ایجاد این تعطیلات شد. سپس زمین شناسان درخواست خود را به دولت اعطا کردند که به فرمان هیئت نمایندگی شورای عالی در تاریخ ۳۱ مارس ۱۹۶۶ مورد تایید قرار گرفت. تاریخ این تعطیلات به طور تصادفی انتخاب نشده، بلکه این پایان زمستان و آغاز آماده‌سازی برای کارهای تابستانی همچنین شروع عملیات صحرایی است.

زمین‌شناسان کسانی هستند که با چکش‌زدن‌های پی در پی خواب آرام زمین‌ را بر هم می‌ریزند. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور این روز را  به تمامی زمین‌شناسان و همراهان زمین تبریک و تهنیت عرض می‌نماید.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اولین یکشنبه آوریل روز جهانی زمین‌شناس روز جهانی زمین‌شناس


نظر شما :