بررسی‌ها در سازمان زمین‌شناسی نشان می‌دهد: گرد و غبار دارای منشا بیرونی و داخلی است/آلایندگی غیرمتعارف و با سمیت بالا دیده نمی‌شود

۲۷ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۹ کد : ۲۶۹۰۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۰۲
پس از طوفان گرد و غبار در تاریخ ۱۸ الی ۲۰ فروردین سال جاری، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی این رخداد توسط تیم کارشناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بر روی نمونه گرد و غبار ایستگاه مستقر در مرکز پژوهش‌های کاربردی البرز بررسی شد.
بررسی‌ها در سازمان زمین‌شناسی نشان می‌دهد: گرد و غبار دارای منشا بیرونی و داخلی است/آلایندگی غیرمتعارف و با سمیت بالا دیده نمی‌شود

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل از مرکز پژوهش‌های کاربردی البرز، مرتضی شیخ رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی البرز در این خصوص گفت: بررسی ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی این نمونه حاکی از آن است که گرد و غبار در این محل دارای دو منشاء بیرونی و داخلی است.  
وی اضافه کرد: خوشبختانه با توجه به آنالیزهای شیمیایی، آلایندگی غیرمتعارف و با سمیت بالا دیده نمی‌شود.
شیخ همچنین گفت: طوفان‌های گرد و غبار در این فصل به‌طور معمول منشاء بیرونی دارند اما با توجه به خشکی آب و هوایی که امسال با آن روبرو هستیم منشاء‌های داخلی نیز در این پدیده سهم داشته‌اند.
رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی البرز با اشاره به اینکه مطالعه دقیق ذرات گرد و غبار کمک فراوانی به شناسایی منشاء و ماهیت فیزیکی و شیمیایی این پدیده جهت انتخاب روش‌های مناسب برای مقابله با آن می‌کند، افزود: در این خصوص و بر این اساس مطالعات انجام شده، رسوب این گرد و غبار شامل ذراتی در اندازه سیلت و رس و کانی‌های بیشتر کربناته، رسی و  کوارتز است.
وی همچنین تاکید کرد: نمونه‌های این رخداد از سطح کشور در دست جمع‌آوری هستند و به‌زودی آنالیز و گزارش خواهند شد.

گفتنی است؛ آلودگی‌های ناشی از طوفان‌های گردوغبار از مهمترین مخاطرات طبیعی دهه‌های اخیر در خاورمیانه بوده که چالش‌های اقتصادی و اجتماعی فراوانی را در منطقه به همراه داشته است.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مرکز پژوهش‌های کاربردی البرز مرتضی شیخ رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی البرز طوفان‌های گرد و غبار


نظر شما :