معاون سازمان زمین‌شناسی کشور خبر داد: تحقق طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف کشور با تهیه نسخه اولیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی خراسان جنوبی

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۴ کد : ۲۶۹۸۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۴۳
معاون سازمان زمین‌شناسی کشور خبر داد: تحقق طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف کشور با تهیه نسخه اولیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی خراسان جنوبی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون زمین‌شناسی این سازمان از تهیه نسخه اولیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی پروژه خراسان جنوبی (پهنه‌ بیرجند) خبر داد و گفت: این دستاورد ماحصل کمتر از ۷ ماه کار مستمر و مداوم کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طی ۶ ماهه دوم سال گذشته بوده است.
به گفته دکتر جعفر عمرانی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این پروژه برای اولین بار با طراحی لژاند (اطلاعات نقشه) یکپارچه، موفق به تولید نقشه‌هایی با شکل و قالب یکدست و یکنواخت شده است.
به گفته وی، توسعه این روش و رعایت اصول آن منجر به ایجاد یک استاندارد در تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی می‌شود و از این پس قادر به تهیه و تولید نقشه‌هایی یکپارچه در سرتاسر ایران فارغ از موقعیت زمین‌شناسی آن خواهیم بود.
معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور این موفقیت بزرگ را مرهون تلاش شبانه‌روزی تمامی کارشناسان و زمین‌شناسان زحمت‌کش و ناظران فنی این پروژه در کنار پشتیبانی همه جانبه کلیه مدیران و دست‌اندرکاران سازمان متبوع خود عنوان کرد.
عمرانی با بیان اینکه این نقشه‌ها در  مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم تهیه شده‌اند، افزود: دقت داده‌های موجود در این نقشه‌ها بیش از این مقیاس است و تولید نقشه‌هایی با استاندارد یاد شده در نهایت منجر به ایجاد بانک اطلاعاتی زمین‌شناسی در سرتاسر ایران خواهد شد که از جمله ابزارهای بسیار مهم در برنامه‌ریزی‌های میان‌مدت و بلند‌مدت به شمار می‌رود.
به گفته معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور این دستاورد مهم همچنین زیربنای کلیه مطالعات سطحی و زیرسطحی اکتشاف در ایران خواهد بود.
شایان ذکر است؛ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در راستای تحقق پروژه تحول زمین‌شناسی و اکتشافی در کشور در مجموع موفق به تهیه ۶۰ برگه در لایه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمی و زمین‌شناسی اقتصادی یا سیستماتیک در پهنه خراسان‌جنوبی طی کمتر از ۷ ماه شد.
گفتنی است؛ پس از اجرای موفق پروژه آزمایشی تحول اکتشافی و زمین‌شناسی در خراسان جنوبی، برای سال ۱۴۰۱ نیز  اجرای این پروژه در  استان کردستان به عنوان مقصد بعدی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر گرفته شده است.

کلید واژه ها: تحقق طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف کشور با تهیه نسخه اولیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی خراسان جنوبی روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر جعفر عمرانی معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم


نظر شما :