یکم خرداد؛ روزی برای معدن

۰۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۵ کد : ۲۷۰۷۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۵۵
یکم خرداد؛ روزی برای معدن

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، یکم خرداد به عنوان روزی برای معدن و معدنکاران نامگذاری شده است.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان عضوی از جامعه معدنی کشور این روز را خدمت یکایک معدنکاران، اعضا و روسای تشکل‌ها و همچنین مسئولان و تصمیم‌گیران این بخش تبریک عرض می‌کند.

این روز مهم، همچنین با فعالیت‌های تخصصی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش اکتشاف معادن بسیار عجین است. کلیه مراحل اکتشاف مواد معدنی در مرحله شناسایی، پی‌جویی عمومی و اکتشافات تفصیلی و بررسی‌های فنی اقتصادی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و بر اساس تکمیل زیرساخت‌های اکتشافی و نمونه‌برداری سیستماتیک، حفر ترانشه و گمانه‌های اکتشافی و مطالعات آزمایشگاهی انجام می‌گیرد.

بخاطر داشته باشیم؛ معادن تامین‌کننده مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از صنایع هستند و نقش تعیین‌کننده‌ای در خودکفایی صنعتی، ایجاد اشتغال مولد و افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه یک کشور دارند. منابع معدنی یکی از مهمترین و اساسی‌ترین پایه‏‌های اقتصاد هر کشور را تشکیل می‏‌دهند.

ایران به علت داشتن پوسته‌ای ناهمگن وتاثیر حوادث مختلف زمین‌شناسی در شکل‌گیری آن، تقریبا از تمامی مواد معدنی دنیا برخوردار است. بهره‌برداری وکشف معادن و ذوب سنگ معدن‌ها و استخراج فلزات به دوران باستان باز می‌گردد. در تل ابلیس کرمان نمونه‌هایی از سنگ معدن یافت شده حدود 6000 سال قدمت دارند. معادن ذغال سنگ، نیکل، کبالت، نقره، گوگود و اورانیوم از مهم‌ترین معادن ایران هستند.

بشر از همان آغاز آفرینش خود و در طول تاریخ بر حسب نیازمندی‌ها و شناخت از مواد معدنی استفاده کرده است. اکنون نیز انسان از تمامی مواد معدنی به حالت‌ها و شیوه‌های گوناگون بهره می‌برد. به عبارت دیگر این مواد معدنی هستند که پایه و اساس تمدن را تشکیل می‌دهند.

شایان ذکر است؛ نامگذاری روز اول خرداد ماه به عنوان روز معدن توسط هیأت وزیران وقت جمهوری اسلامی ایران در جلسه مورخ 1367.1.28 بنا به پیشنهاد شماره 1787 - 100 مورخ 1367.1.24 وزارت معادن و فلزات وقت تصویب شد.

 

کلید واژه ها: روزی برای معدن روز جهانی معدن روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور


نظر شما :