سفر ریاست جمهوری اسلامی به استان خراسان شمالی

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۶:۴۴ کد : ۲۷۰۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۵۷
معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی استاندار خراسان شمالی از سفر ریاست جمهوری اسلامی به استان خراسان شمالی در سه‌شنبه آینده خبر داد...
معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی استاندار خراسان شمالی از سفر ریاست جمهوری اسلامی به استان خراسان شمالی در سه‌شنبه آینده خبر داد.
  
   "علی مصافی" روز پنجشنبه به ایرنا گفت: در این سفر حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی ضمن دیدار با مردم شهرستان بجنورد، طرح‌های "سد شیرین دره" در شهرستان مانه و سملقان و "لوله‌گستر" اسفراین را افتتاح خواهد کرد.
  
   سد شیرین دره که با صرف بیش از 240میلیارد ریال اعتبار در فاصله65 کیلومتری شمال غربی بجنورد ایجاد شده توان تنظیم سالانه65میلیون مترمکعب آب را دارد.
  
   سد مزبور با هدف مهار و کنترل سیلاب و تامین آب مورد نیاز شش هزار و 300 هکتار کشتزار، 18میلیون متر مکعب آب آشامیدنی و صنایع‌منطقه، چهار میلیون متر مکعب آب مورد نیاز مناطق زیست محیطی ساخته شده است.
  
   ساخت سد شیرین‌دره بر رودی به همین نام که یکی‌از سرشاخه‌های اترک است از سال1375آغاز شده و گنجایش مخزن این سد 91میلیون و 500هزار متر مکعب، ارتفاع تاج آن از کف رودخانه63متر و طول تاج آن نیز423متر است.
  
   سد شیرین دره به لحاظ میزان بازدهی، پس از سد دوستی، بزرگترین سد در خطه پهناور خراسان محسوب می‌شود.
  
   طرح لوله‌گستر اسفراین نیز که همزمان با سفر ریاست جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد، 620میلیارد ریال اعتبار در برداشته و ظرفیت اسمی تولید سالانه 300هزار تن لوله بدون درز فشار قوی، در اندازه‌های 6تا 16اینچی برای مصارف نفت و گاز را دارد.
  
   طرح مزبور در شرایط فعلی 550نفر را مستقیما جذب اشتغال کرده که‌در صورت سه‌نوبته شدن فعالیت آن، این اشتغالزایی سه برابر خواهد شد.
  
   لوله‌گستر اسفراین دارای 210هکتار مساحت است که‌سالنهای تولید آن در 85هزار متر مربع و ساختمانهای اداری و انبار آن نیز در 20هزار مترمربع زیربنا ساخته شده است.
  
  

کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :