مدیر گروه آب‌زمین‌شناسی: حدود ۸۵ درصد آب زیرزمینی کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود

۰۷ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۸:۲۷ کد : ۲۷۱۲۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۶۳
مدیر گروه آب‌زمین‌شناسی: حدود ۸۵ درصد آب زیرزمینی کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر گروه آب‌زمین‌شناسی این سازمان ضمن اشاره به آبی که در کشاورزی ایران مصرف می‌شود، گفت: حدود 85 درصد آب زیرزمینی کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود که بیشتر از میانگین جهانی است لذا باید محصولاتی را برای کشت انتخاب کنیم که نیاز به آب کمتر و ارزش افزوده بیشتر داشته باشند.

دکتر ایمان انتظام، با تأکید بر سابقه ۲۰ ساله فرونشست در مناطق معین‌آباد، اَبَردِژ و خط راه‌آهن در پیشوا گفت: شکاف‌های ناشی از فرونشست تهدیدی جدی برای پست‌های فشار قوی در این منطقه است.

وی با اشاره به فرونشست و آثار آن در پیشوا اظهار داشت: نخستین شکاف ناشی از فرونشست سال 1383 در منطقه ورامین و پیشوا پدیدار گشت و به‌وسیله سازمان زمین‌شناسی گزارش شد.

مدیر گروه آب‌زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، افزود: شهرستان پیشوا به طور کلی فرونشست ماکزیممی بین 12 تا 14 سانتیمتر را در سال‌های مختلف نشان داده است که مقدار دقیق آن سالانه متفاوت است.

انتظام با تأکید بر اینکه در مناطقی که فرونشست اتفاق افتاده باید از ساخت‌وساز اجتناب کرد، تصریح کرد: در منطقه معین‌آباد، اَبَردِژ، خط راه‌آهن و اطراف آن از بیست سال پیش شکاف داریم و بیش از 3 پست فشار قوی نیز در این منطقه وجود دارد که شکاف‌ها می‌تواند آن‌ها را تهدید کند.

وی خاطرنشان کرد: برای مقابله با این بحران باید مدیریت منابع آبی و پلمب چاه‌های غیرمجاز را به‌صورت سخت‌گیرانه در دستور کار قرار دهیم تا فرونشست کاهش یابد.

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1401/03/01/2714911

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور فرونشست و آثار آن در پیشوا مدیر گروه آب‌زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر ایمان انتظام حدود 85 درصد آب زیرزمینی کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود شهرستان پیشوا منطقه معین‌آباد، اَبَردِژ، خط راه‌آهن فرونشست


نظر شما :