تهیه نقشه‌های خطر 300 شهر بزرگ ایران در برنامه پنج‌ساله چهارم پیش‌بینی شده است

۲۶ شهریور ۱۳۸۴ | ۰۴:۱۰ کد : ۲۷۱۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۸
مهندس خان‌ناظر مدیر بخش زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه خبری این سازمان گفت : نقشه‌ مخاطرات زمین‌شناختی لواسان بز رگ در قالب نقشه‌های ...

نقشه‌های مخاطرات زمین‌شناسی کشور با مقیاس یک بیست‌و‌پنج‌هزارم از جمله اولویت‌های سازمان زمین‌شناسی در راستای تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی است.
 
مهندس خان‌ناظر مدیر بخش زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه خبری این سازمان گفت : نقشه‌ مخاطرات زمین‌شناختی لواسان بز رگ در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی و با مقیاس 1:25000، در مراحل انتهایی کارتوگرافی قرار داشته  و تا پایان امسال منتشر خواهد شد.
وی نقشه‌‌های مخاطرات را به عنوان یکی از اساسی‌ترین داده‌های پایه در علوم زمین معرفی کرده وافزود : این نقشه‌ها ابزاری بسیار مفید جهت تصمیم‌گیرندگان،‌برنامه‌ریزان و دست‌اندرکاران طرح‌های توسعه شهری، ناحیه‌ای، محیط زیست، کاهش آلودگی‌های آب و خاک و برنامه‌های کاهش خسارت‌های حاصل از بلایای طبیعی و حوادث غیر مترقبه می‌باشد.
مهندس خان‌ناظر با بیان اینکه در اکثر کشورهای پیشرفته جهان، نقشه‌های خطر تهیه شده‌اند، خاطرنشان کرد :‌در حال حاضر نقشه‌های خطر‌پذیری توسط مشاوران در این کشورها در حال تهیه است و با توجه به اینکه نقشه خطر پذیری نسبت به نقشة مخاطرات ( یا نقشه خطر) از پیچیدگی بیشتری برخوردار است، در صورت استقبال از تهیه نقشه‌های خطر،‌از سال  85 نیز اقدام به تهیه نقشه‌های مناطق  خطر‌پذیر خواهیم کرد.
مدیر بخش زمین‌شناسی مهندسی و زیست محیطی سازمان زمین‌شناسی کشور در توضیح بیشتر  در مورد این نقشه‌ها گفت : در نقشه‌های تهیه شده درجات خطر همچون لغزش،‌ریزش، سقوط سنگ، بهمن، سیل، آبشستگی و سایر پدیده‌های مخرب به صورت کیفی  و با نگارها و نشانه‌های گوناگون بازتاب داده شده است.
وی با اشاره به کاربرد وسیع این نقش‌ها در موارد مختلف و نقش آنها در شکل‌گیری توسعه پایدار در کشور بیان داشت : انتظار داریم معاونت‌های عمرانی، فرمانداریها،سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد کاهش بلایای طبیعی و حوادث غیر مترقبه به تهیه نقشه‌های خطر در محدوده‌های زیر نظر خود اقدام کرده و جهت انجام طرح‌های برنامه‌ریزی شده از اطلاعات این نقشه‌ها بهره لازم را ببرند.
مهندس خان‌ناظر در ادامه با بیان اینکه در برنامه پنج‌ساله چهارم پیش‌بینی شده برای بیش از300 شهر بزرگ ایران این نقشه‌هاتهیه شود، تصریح کرد : با توجه به محدودیت نیروی متخصص در سازمان زمین‌شناسی کشور تهیه این نقشه‌ها با همکاری مشاوران و موسسات غیر دولتی و با هدایت و کنترل سازمان زمین‌شناسی صورت خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد :‌تاکنون رتبه‌بندی در زمینه مخاطرات، زمین‌شناسی مهندسی و زمین‌شناسی زیست محیطی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تعریف نشده وسازمان زمین‌شناسی کشورآماده هرگونه همکاری با این سازمان در زمینه تدوین آئین‌نامه اخذ رتبه برای مشاوران این‌گونه مطالعات می‌باشد.
مهندس خان‌ناظر افزود : در صورتی که تهیه و استفاده از این نقشه‌ها جدی گرفته شوند،‌ضمن کمک به شکل‌گیری توسعه پایدار، زمینه مناسبی نیز جهت اشتغال کارشناسان زمین‌شناسی و زیست‌محیطی ایجاد خواهد شد.
مدیر بخش زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی کشوردر خاتمه یادآور شد : نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی،‌آب و محیط زیست آبعلی و لواسان نیز در ابتدای سال 84 منتشر خواهد شد.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :