معاون وزیر صمت در کردستان: در بخش شناسایی و پی‌جویی معادن چندان از دنیا عقب نیستیم

۱۰ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۶:۲۷ کد : ۲۷۱۴۰ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۶۱۸
معاون وزیر صمت در کردستان: در بخش شناسایی و پی‌جویی معادن چندان از دنیا عقب نیستیم

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون وزیر صمت و رئیس این سازمان در حاشیه نشست شورای معادن در استانداری کردستان در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به جایگاه زمین‌شناسی ایران گفت: ایران به لحاظ متالوژی در منطقه‌ای واقع شده که بایستی معادن بزرگ بیشتری را داشته باشیم.

دکتر علیرضا شهیدی با بیان این‌که زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نزدیک به دو دهه است که به اکتشاف ذخایر پنهان رو آورده، تصریح کرد: از ذخایر پنهان به هیچ عنوان شواهدی بر روی  سطح زمین نیست که امید است با تکنولوژی ژئوفیزیک هوابرد به میزان مواد معدنی کشور افزوده شود.

وی با اشاره به این‌که چرخه اکتشاف از 4 مرحله شناسایی، پی‌جویی، اکتشاف عمومی و اکتشافات تفصیلی تشکیل شده، افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وظیفه شناسایی و پیجویی در چرخه اکتشاف را به عهده دارد.

به گفته معاون وزیر صمت، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در دهه 80 حدود نهصد و چهل و پنج هزار کیلومتر مربع را در مقیاس یکصدهزارم مورد شناسایی قرار داده و با توجه به نیاز جهت افزایش دقت  اکتشافات از سال گذشته تصمیم به تولید اطلاعات در مقیاس یک پنجهاه‌هزارم گرفتیم.

شهیدی ابراز امیدواری کرد که طی برنامه پنجساله هفتم بتوانیم پوشش سراسری کشور را در مقیاس یک پنجاه هزارم انجام دهیم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافا‌معدنی کشور با بیان این‌که ما در بخش شناسایی و پی‌جویی معادن چندان از دنیا عقب نیستیم، افزود: باید توجه داشته باشیم که وسعت کشور بسیار زیاد است و شاید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نتواند به تنهایی این وظیفه را انجام دهد و نیازمند است که بخش خصوصی به کمک این سازمان بیاید.

در همه کشورها اکتشاف و پیجویی جزو وظایف دولت‌ها است تا هزینه ریسک سرمایه‌گذاری در معادن را کاهش یابد

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت تهیه و تولید موادمعدنی در حال انجام وظایف خود و شناسایی محدوده‌هایی را نیز شناسایی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: بیش از 500 معدن احیا شده و برنامه بر این است که در سطح ملی این فعالیت را انجام دهند و معادنی که از چرخه تولید خارج شده‌‌‌اند را را دوباره فعال کند.

به گفته شهیدی؛ اکتشاف فعالیتی بسیار پر ریسک است و ممکن است در منطقه‌ای هزینه زیادی انجام شود و هیچ ماده معدنی کشف نشود که بر همین اساس وظیفه بخش‌های حاکمیتی کشور است که به موضوع اکتشافات بپردازد.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  به عنوان یک سازمان حاکمیتی از حقوق دولتی استفاده می‌کند و در همه کشورها اکتشاف و پیجویی جزو وظایف دولت‌ها است تا هزینه ریسک سرمایه‌گذاری در معادن را کاهش یابد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این سازمان به شناسایی و پی‌جویی معادن می‌پردازد، گفت: این سازمان اندیس‌های معدنی را پیدا کرده و در اختیار بخش خصوصی قرار می‌دهد و با کاهش ریسک اکتشاف بخش خصوصی رغبت بیشتری برای انجام  اکتشافات عمومی و تفصیلی خواهد داشت.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: نشست شورای معادن در استانداری کردستان روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر علیرضا شهیدی مقیاس یکصدهزارم بخش خصوصی


نظر شما :