اسحاق جهانگیری در نامه ای به خاتمی : دستاوردهای سفر به ونزوئلا را تشریح کرد

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۶:۴۳ کد : ۲۷۲۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۹۲
به گزارش گروه خبر سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی به نقل از خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری در نامه خود به سید محمد خاتمی که در پایگاه اطلاع‌رسانی ...

 

 

 

 


 

وزیر صنایع و معادن در نامه‌ای به رییس جمهوری نتایج اقدامات اقتصادی سفر رییس جمهور به ونزوئلا و اقدامات مقدماتی انجام شده در این زمینه را تشریح کرد.
 
به گزارش گروه خبر سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی به نقل از خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری در نامه خود به سید محمد خاتمی که در پایگاه اطلاع‌رسانی سخنگوی دولت منتشر شده، به تبیین دستاوردهای اقتصادی ارتباط ایران و ونزوئلا پرداخته است.
 
جهانگیری در نامه خود به افتتاح پایگاه ملی داده‌های علوم زمین در ونزوئلا اشاره کرده و آورده است: داده‌های این پایگاه در چارچوب قرارداد منعقده طی سه سال آینده با همکاری نزدیک کارشناسان ایرانی و ونزوئلایی فراهم و تکمیل خواهد شد.
وی در این نامه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری، موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، موافقتنامه کشتیرانی تجاری ـ دریایی، موافقتنامه تجارت آزاد، یادداشت تفاهم همکاریهای استراتژیک در بخش نفت و گاز، یادداشت تفاهم همکاریهای پتروشیمی و یادداشت تفاهم همکاریهای زمین‌شناسی و معدنی را از جمله اسنادی ذکر کرده که طول این سفر به امضا رسیده است.
وی همچنین به امضای یادداشت تفاهم همکاریهای شیلاتی، همکاری در بخش آموزش فنی و حرفه‌ای، یادداشت تفاهم در خصوص سرمایه‌گذاری و تولید مشترک انواع خودروی سواری و تجاری، همکاریهای مشترک به منظور تولید کمباین و ادوات کشاورزی، همکاریهای بانکی بین بانکهای مرکزی دو کشور، تأسیس صندوق مشترک، قرارداد اعطای اعتبارات صادراتی بین بانک توسعه صادرات ایران و بانک BANCOEX ، قرارداد اعطای اعتبارات صادراتی بین بانک توسعه صادرات ایران و بانک صنایع ونزوئلا، همکاری برای اکتشاف و توسعه میادین نفت و گاز ونزوئلا، منعقده بین شرکت پتروپارس و شرکت نفت ونزوئلا، یادداشت تفاهم راجع به همکاری در بخش صنایع کوچک و احداث شهرکهای صنعتی در ونزوئلا، تفاهمنامه راجع به بازسازی و احداث 7 واحد سیلو و یادداشت تفاهم بین دو دولت در خصوص ساخت کارخانه سیمان یک میلیون تنی در ونزوئلا را از دیگر توافقات بین دو کشور ایران و ونزوئلا در سفر رئیس‌جمهور به این کشور عنوان کرد.
وزیر صنایع و معادن  با اشاره به افتتاح کارخانه مونتاژ تراکتور در ونزوئلا، گفت:احداث کارخانه مونتاژ تراکتور در ونزوئلا در سفر قبلی جنابعالی به آن کشور (اسفندماه 1382) با هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا مورد مذاکره و توافق قرار گرفته بود. اقدامات و پیگیریهای متعددی از سوی طرفهای ذی‌ربط صورت گرفت که در مرحله نخست تعداد 480 دستگاه تراکتور ساخته شده (CBU) به آن کشور صادر شد و در مرحله بعد، شرکت مختلط السرمایه (ونیران) با نسبت 51 درصد سهام متعلق به شرکت تراکتورسازی ایران و 49 درصد سهام متعلق به طرف ونزوئلایی، تأسیس شد. خوشبختانه تلاشهای بی‌وقفه مهندسین و مدیران شرکت تراکتورسازی ایران به ثمر نشست و کارخانه مونتاژ تراکتور با حضور دو رئیس‌جمهور در تاریخ 12/12/1383 افتتاح شد. ظرفیت تولید این کارخانه پنج هزار دستگاه در سال است و بدین ترتیب امکان صادرات سالیانه حدود 80 میلیون دلار قطعات منفصله (CKD) به ونزوئلا فراهم شده است.
به گفته وزیر صنایع و معادن در این سفر هشت قرارداد تجاری بین شرکتهای ایرانی و ونزوئلایی و 10 قرارداد تجاری بین بخش خصوصی در زمینه صنایع کوچک و متوسط به امضا رسید.
به گفته وی، در این سفر دو یادداشت تفاهم بین بخش خصوصی ایرانی و وزارت صنایع ونزوئلا برای سرمایه‌گذاری مستقیم شرکتهای ایرانی در ونزوئلا به امضا رسید که یکی از آنها یادداشت تفاهم شرکت کارخانه‌های صنعتی آرد برای سرمایه‌گذاری مشترک در تأسیس یک واحد تولید ماشین‌آلات آردسازی به ارزش 10 میلیون دلار و دیگری یادداشت تفاهم در خصوص انتقال تکنولوژی و ساخت ماشین‌آلات تولید آجر سفالی بین وزارت صنایع ونزوئلا و شرکت پولاد خشت است.
جهانگیری در این نامه پیش‌بینی کرده است که میزان همکاریهای دو کشور در صورت ادامه این روند به نحو چشمگیری افزایش یابد.

کلید واژه ها: یزد


نظر شما :