کنفرانس «مخاطرات زمین، بلایای طبیعی و راهکارهای مقابله با آنها» برگزار می‌شود

۲۶ شهریور ۱۳۸۴ | ۰۳:۲۳ کد : ۲۷۳۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۶
کنفرانس «مخاطرات زمین، بلایای طبیعی و راهکارهای مقابله با آنها» پنجم تا هفتم مهر ماه سال جاری به منظور ایجاد پل ارتباطی نزدیک بین سازمانها مرتبط ....

کنفرانس «مخاطرات زمین، بلایای طبیعی و راهکارهای مقابله با آنها» پنجم تا هفتم مهر ماه سال جاری به منظور ایجاد پل ارتباطی نزدیک بین سازمانها مرتبط با مخاطرات زمین و بلایای طبیعی در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.
دکتر محمد حسین رضایی مقدم، دبیر کنفرانس با اعلام این مطلب به خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: سابقه برگزاری کنفرانس به سال 76 بر می‌گردد که به دلیل موانع و مشکلات موجود کنفرانس برگزار نشد، ولی با توجه به فعال شدن قطب‌های جغرافیایی در دانشگاه انگیزه لازم برای برگزاری کنفرانس فراهم شده است.
وی گفت: در همین راستا وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلفی نیز چون وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان هواشناسی کشور، استانداری آذربایجان شرقی، جمعیت هلال احمر استان، شورای اسلامی و شهرداری تبریز، کمیسیون ملی یونسکو، شرکت عمران پردیس، نیروی مقاومت بسیج استان و موسسه قرض‌الحسنه بسیجیان استان و ... آمادگی خود را برای همکاری در برگزاری این کنفرانس اعلام کرده‌اند.
دکتر رضایی مقدم بلایای طبیعی مربوط به زمین لرزه‌ها، مخاطرات جوی و هیدرولوژیکی، بلایای طبیعی و سطح زمین، تکنولوژی و بلایای طبیعی، مسائل شهری، روستایی و زیست محیطی، بلایای طبیعی و سیستم‌های اقتصادی، اجتماعی و امدادرسانی و آمادگی‌های اولیه را محورهای اصلی کنفرانس برشمرد، و اظهار داشت: با توجه به این محورها پژوهشگران و محققان مختلفی نیز از رشته‌های مختلف در این برنامه به ارائه مقاله خواهند پرداخت.
عضو هیات علمی دانشگاه تبریز یاد آور شد: تاکنون بیش از 150 مقاله به دبیرخانه کنفرانس رسیده است که در این بین، حدود 30 مقاله مربوط به دانشمندان رشته‌های مختلف علمی از کشورهایی چون روسیه، اوکراین ،‌ترکیه، چین، هندوستان و ... است.
دکتر رضایی مقدم ادامه داد: در حاشیه کنفرانس نمایشگاهی نیز از دستاوردهای سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌ها در راستای محورهای کنفرانس از جمله کتاب، نرم افزارهای سنجش از دور (GIS)، مقاوم سازی ساختمان‌ها، ابزار و وسایل امدادرسانی‌ و ... برگزار خواهد شد.
دکتر رضایی، اظهار داشت: شهر تبریز در منطقه‌ای بسیار مخاطره آمیز، چه از لحاظ زمین شناسی و چه از نظر مخاطرات جوی هیدرولوژیکی قرار گرفته و این مساله گروه جغرافیایی طبیعی را به عنوان رشته‌ای بین علومی بر آن داشته تا زمینه را برای ارائه راهکارهایی برای جلوگیری این مخاطرات فراهم کرده و دستاوردهای کنفرانس را در اختیار سازمان‌های مربوط قرار دهد.
وی با اشاره به وضعیت زمین شناسی شهر تبریز خاطر نشان کرد: گسل تبریز که از پای کوه‌های عون ابن علی می‌گذرد و زمین لرزه‌هایی نیز در تاریخ تبریز به آن نسبت داده شده، سالهاست که دچار وقفه شده است و همین موضوع فکر پژوهشگران را به خود مشغول داشته است.
دبیر کنفرانس «مخاطرات زمین، بلایای طبیعی و راهکارهای مقابله با آنها» در خاتمه اظهار داشت: به نظر می‌رسد برخی از فعالیت‌های عمرانی نیز می‌تواند در تشدید عواقب ناشی از زمین لرزه موثر باشد که به همین دلیل تلاش می‌شود تا در کنفرانس در این رابطه نیز بحث و بررسی به عمل آید.
خبرگزاری دانشجویان ایران - تبریز

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :