واکاوی زمین‌لرزه هرمزگان و فوج لرزه‌های پیش از آن به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۱۴ تیر ۱۴۰۱ | ۰۷:۵۷ کد : ۲۷۳۴۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۰۳
واکاوی زمین‌لرزه هرمزگان و فوج لرزه‌های پیش از آن به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به دنبال تداوم لرزه‌خیزی استان هرمزگان و در پی رخداد سه زمینلرزه بزرگتر از ۶ در بامداد ۱۱ تیر ماه جاری در خاور بندر لنگه، تیم تخصصی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به سرپرستی دکتر شهریار سلیمانی‌آزاد و با همراهی دکتر طهمورث یوسفی مدیر مرکز جنوب کشور (شیراز) و مهندس محسن جرجندی مدیر مرکز هرمزگان، ضمن آغاز بررسی‌های میدانی به کاوش جنبه‌های زمین‌شناسی زمینلرزه این رخدادها پرداخت.

بر اساس این گزارش، با توجه به موقعیت پهنه مهلرزه‌ای و نیز پهنه رومرکزی زمینلرزه‌های یادشده در شمال و بر روی فرادیواره پهنه گسلی ZFF در کناره خلیج‌فارس، بررسی‌ها در این گستره در حال انجام است و نتایج فنی مقدماتی آن متعاقبا ارائه خواهد شد.

شایان ذکر است؛ موقعیت رومرکز زمینلرزه‌های مورد اشاره و توزیع روستاهای ویران  شده (همچون؛ روستای سایه‌خوش) بر روی فرادیواره‌ گسل مسبب این زمینلرزه‌ها از پارامترهای مورد توجه در این بررسی‌ها است.
لیکن واقعیت آشکار تا همین زمان مبین آن است که در میان انبوه ویرانی‌ها، سازه‌هایی که حداقل‌های اصول ساخت‌ و ساز مندرج در آیین‌نامه ۲۸۰۰ را رعایت کرده‌اند، از آسیب مصون مانده‌اند.

تخریب نسبتا شدید ساختمان‌ها بر اثر زمینلرزه‌های ۱۱ تیر ماه هرمزگان در روستای دژگان

پدیده Lateral Spreading در زمینلرزه‌های سه‌گانه ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۱ هرمزگان در جنوب روستای سایه‌خوش. عکس: ۱۲ تیر سلیمانی آزاد


نظر شما :