عبور سیاره‌ای به اندازه ساختمان ۵۰ طبقه از نزدیک زمین

۲۶ تیر ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۹ کد : ۲۷۴۳۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۳۷
خبرگزاری صدا و سیما : سیارکی به‌اندازه یک ساختمان ۵۰ طبقه، امروز (۲۶ تیر) از نزدیک زمین عبور می‌کند.
عبور سیاره‌ای به اندازه ساختمان ۵۰ طبقه از نزدیک زمین

البته سیارک "۲۰۲۲ KY ۴" از چند میلیون مایلی سیاره ما که به نسبت فاصله‌های نجومی فاصله نزدیکی محسوب می‌شود، گذر خواهد کرد. این سیارک که اندازه‌ای حدود یک ساختمان ۵۰ طبقه دارد، روز یکشنبه (۱۷ ژوئیه -۲۶ تیر) در نزدیک‌ترین فاصله خود نسبت به زمین، طی ۱۰۰ سال اخیر قرار خواهد گرفت.

به گفته ناسا، این سیارک به‌راحتی از فاصله حدود ۳.۸ میلیون مایلی (۶.۱ میلیون کیلومتری)، یا به بیان دیگر از فاصله بیش از ۱۶ برابر میانگین فاصله بین زمین و ماه از کنار زمین عبور خواهد کرد. این فاصله بسیار بیشتر از فاصله سیارک "۲۰۲۲ NF" است که در روز هفتم ژوئیه به فاصله ۵۶ هزارمایلی (۹۰ هزار کیلومتری) از زمین رسید.

بر اساس اعلام ناسا، سیارک "۲۰۲۲ KY ۴" حدود ۲۹۰ فوت (۸۸ متر) قطر دارد و سرعت آن ۲۷ هزار کیلومتر بر ساعت تخمین زده می‌شود که هشت برابر سریع‌تر از یک گلوله است.

این سنگ فضایی پیش‌ازاین نیز چندین بار به زمین نزدیک شده است که آخرین آن‌ها طی سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۵۹ رخ‌داده است. ناسا محاسبه کرده است که این سیارک تا ماه مه سال ۲۰۴۸ دیگر به سیاره ما نزدیک نخواهد شد.

ناسا و دیگر آژانس‌های فضایی هزاران جرم نزدیک به زمین مانند این مورد را زیر نظر دارند. حتی اگر مسیر یک سیارک آن را میلیون‌ها مایل از سیاره ما دور کند، احتمال بسیار کمی وجود دارد که مدار سیارک پس از برهم‌کنش با گرانش یک جرم بزرگ‌تر، مانند یک سیاره، کمی تغییر کند. حتی چنین تغییر کوچکی می‌تواند به طور بالقوه یک سیارک را در مسیر برخورد با زمین قرار دهد.

بر اساس گزارش پایگاه لایو ساینس، به‌این‌ترتیب، آژانس‌های فضایی، دفاع سیاره‌ای را بسیار جدی می‌گیرند. در نوامبر سال ۲۰۲۱، ناسا یک "فضاپیمای منحرف‌کننده سیارک" موسوم به مأموریت "دارت" (DART) را به فضا پرتاب کرد که مستقیماً به سیارک ۵۲۵ فوتی (۱۶۰ متری) دیمورفوس در پاییز ۲۰۲۲ برخورد خواهد کرد. این برخورد سیارک را نابود نمی‌کند بلکه می‌تواند مسیر آن را کمی تغییر دهد. این مأموریت به آزمایش امکان منحرف‌کردن سیارات بالقوه خطرناک کمک می‌کند.

https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3882469

۱۴۰۱/۰۴/۲۶

شماره خبر: ۳۸۸۲۴۶۹


نظر شما :