دانشمندان می گویند: آسمان صورتی قطب جنوب در نتیجه فوران آتشفشان هانگا تونگا

۲۷ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۱۱ کد : ۲۷۵۲۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۷۱
تهران- ایرنا- آسمان واقع بر فراز قطب جنوب به رنگ صورتی در آمده است؛ موضوعی که گمان می‌رود مرتبط با فوران آتشفشان «هانگا تونگا» در دی ماه سال گذشته باشد.
دانشمندان می گویند: آسمان صورتی قطب جنوب در نتیجه فوران آتشفشان هانگا تونگا

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری نشریه نیوزویک، چنین مناظر رنگی در طول ماه ژوییه نیز در برخی مناطق دیگر نیمکره جنوبی از جمله در استرالیا و نیوزیلند مشاهده شده بود.

قطب جنوب (Antarctica) در ماه ژوییه در وضعیت تقریبا شفق دائمی قرار دارد چرا که در این زمان نیمکره جنوبی در اواسط زمستان قرار دارد و از این رو این رنگ‌های شبیه رنگ غروب در حدود وسط روز دیده می‌شود.

دانشمندان در قطب جنوب پس از مشاهده همین آسمان‌ها با موسسه ملی آب و هوایی نیوزیلند (NIWA) ارتباط برقرار کردند.

بنا بر اعلام این موسسه، این پدیده به علت بقایای حجم عظیم گدازه‌هایی است که پس از فوران آتشفشان تونگا در جنوب اقیانوس آرام در دی ماه گذشته تولید شده بود.

آتشفشان زیردریا در جزیره تونگاتاپا مهم ترین جزیره تونگا جمعه و شنبه ۲۴ و ۲۵ دی ماه سال گذشته فوران کرد و خسارات شدیدی را موجب شد. 

در این فوران نیرویی در حدود ۱۰۰ هزار برابر بمب اتمی منفجر شده در هیروشیما ژاپن آزاد شد و بر اثر آن موجی از فشار خارج شد که چندین بار دور دنیا چرخید و همچنین حجم زیادی از خاکستر، دی اکسید گوگرد و بخار تا ارتفاع ۳۰ مایلی بالا رفت.

افشانه‌هایی شامل دی‌اکسید گوگرد ناشی از این فوران آتشفشانی در سرتاسر جهان منتشر شده است.

اکنون برآورد می‌شود که این قبیل افشانه‌ها در اتمسفر در حدود ۱۰ تا ۱۵ مایلی بر فراز قطب جنوب وجود دارد که پیش از آتشفشان وجود نداشت.

این شفق‌های رنگی موسوم به «پس‌تاب‌های» (afterglows) آتشفشانی هستند و میزان غبار و ذرات افشانه‌ای موجود در هوا رنگ آنها را تعیین می‌کند.

یک پدیده مشابه نیز در سال ۱۸۸۳ میلادی پس از فوران آتشفشان «کراکاتوا» (Krakatoa) روی داده بود.

https://irna.ir/xjJZxn

۲۷ تیر ۱۴۰۱

کد خبر: 84823770


نظر شما :