تغییرات اقلیمی چه تاثیری بر مقاصد گردشگری دارد؟

۲۶ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۸ کد : ۲۷۶۵۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۸۶
گرمایش زمین ریشه افزایش شدید دمای آب و و هوا، توفان‌های ویران‌گر و بسیاری از پدیده‌های دردسرساز دیگر است. اما صنعت گردشگری چطور با این مشکل مقابله می‌کند؟
تغییرات اقلیمی چه تاثیری بر مقاصد گردشگری دارد؟

به گزارش ایسنا و به نقل از دویچه وله، اگر بخواهیم به بارزترین تاثیرات تغییرات اقلیمی بر محیط اشاره کنیم، می‌توانیم «اس ترنک» یکی از بهترین سواحل «مایورکا» را مثال بزنیم. در این ساحل، پناهگاه‌های زیرزمینی بتنی و عظیمی که اواسط قرن بیستم توسط «فرانسیسکو فرانکو» ساخته شده است، در ابتدا زیر تل‌های شن پنهان شده بودند، اما این روزها این سازه‌ها از زیر شن‌ها بیرون آمده‌اند، چراکه افزایش سطح آب سبب فرسایش بخش‌هایی از این ساحل شده است و این منظره را تحت تاثیر قرار داده است. دانشمندان دریافته‌اند ساحل «اس ترنک» امروزه ۴۰ متر کوتاه‌تر از قبل است. اگر گرمایش زمین به همین روال ادامه پیدا کند، بسیاری دیگر از ساحل‌های «مایورکا» درون دریا ناپدید خواهند شد.

«توماس دوراک» از متولیان تحقیقاتی است که توسط آژانس محیط‌زیستی فدرال آلمان درباره تاثیرات گرمایش زمین بر روی گردشگری انجام شد. به گفته «دوراک» ما در منطقه مدیترانه شاهد فرسایش خشکی در ابعاد وسیع هستیم.

با این حال این مسئله تاثیری بر شمار بازدیدکنندگان نداشته است، پیش‌بینی می‌شود شمار بازدیدکنندگان از «مایورکا» در تابستان امسال حتی رکورد جدیدی را نیز به ثبت برساند.

«دوراک» معتقد بسیاری از اروپایی‌ها به عادت‌هایی که در زندگی دارند بسیار اهمیت می‌دهند و کسی که ۲۰ سال تعطیلات را در ایتالیا گذرنده است به این کار ادامه خواهد داد و حتی فاجعه‌های طبیعی همچون سقوط یخچال طبیعی در «دولومیتی» که در ماه جولای سبب کشته شدن ۱۱ نفر شد نیز برای مدت طولانی نظر مردم را تغییر نخواهد داد.

با این حال «دورلاکر»‌ که یک استاد رشته مدیریت گردشگری در دانشگاه وین است، بیان کرد: «اگر یک منطقه به طور مدام تحت تاثیر سیل یا بهمن دچار آسیب شود، گردشگری آن منطقه نیز درنهایت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. اما این اتفاقات هر از گاهی در نقاط مختلف جهان به وقوع می‌پیوندند. با اینکه مردم از خطرات آگاه هستند،‌ اما این خطرات را مختص منطقه مشخصی نمی‌دانند.»

با این حال این استاد دانشگاه معتقد است، کارائیب از این قاعده مستنثنی است. در سپتامبر سال ۲۰۱۹،‌ توفان فصلی «دوریان» خسارت‌های شدیدی را در «باهاما» به بار آورد و در نتیجه آن گردشگری این منطقه به زانو درآمد.

«دوارک»‌ معتقد است گرمایش زمین، تفرجگاه‌های اسکی روی برف را بسیار تحت تاثیر قرار داده، چراکه افزایش دما حجم بارش برف را کاهش داده است. «دوراک»‌ معتقد است این مکان‌ها به بهترین شکل ارتباط بین تغییرات اقلیمی و گردشگری را به تصویر می‌کشند، چراکه اگر یک پیست اسکی برای چند سال متوالی با کمبود و یا فقدان بارش برف مواجه شود، علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی را از دست می‌دهد.

منطقه «آلپ» مدت‌ها است با این مشکل مواجه شده است و در بسیاری از نقاط برای جبران کمبود بارش برف از دستگاه‌های برف‌ساز استفاده می‌شود. به گفته وزیر گردشگری منطقه خودمختار «تیرول جنوبی» تولید مصنوعی برف در شمال ایتالیا به خوبی جواب داده است و گردشگران در زمستان به این منطقه روی می‌آورند و شمار بازدیدکنندگان تاکنون باثبات بوده است.

اما تولید مصنوعی برف فقط در مکان‌هایی با دمای مشخص و پایین امکان‌پذیر است و نقاطی در «تیرول جنوبی»‌ وجود دارد که اسکی کردن به دلیل کم شدن توده‌های برف و افزایش دما دیگر امکان‌پذیر نیست.

سواحلی که در حال ناپدید شدن هستند،‌ افزایش تعداد توفان‌ و سیل و کمبود بارش باران فقط تعدادی از عواقب گرمایش زمین هستند که بر صنعت گردشگری نیز تاثیر می‌گذارند. خشکسالی و افزایش موج گرما نیز گردشگران را از مناطق تحت تاثیر دور نگه می‌دارد.

در سال ۲۰۰۸،‌ سازمان جهانی گردشگری از آسیب‌پذیر بودن صنعت گردشگری در مقابل تغییرات اقلیمی سخن گفت. آتش‌سوزی‌های جنگلی، بیماری‌های عفونی جدید و از بین رفتن تنوع گیاهان و حیوانات فقط تعدادی از جنبه‌های گرمایش زمین هستند که می‌توانند در آینده مشکلات اساسی را برای مقاصد گردشگری محبوب ایجاد کنند. همچنین گمان می‌رود مناطق سردتر در شمال گردشگران بیشتری را جذب کنند.

به گفته «دورلاکر»‌ در حال حاضر نیز برخی از گردشگران در فصل تابستان به دلیل گرما به مدیترانه سفر نمی‌کنند. او معتقد است مقاصد  گردشگری محبوب باید به منطبق شدن با تغییرات اقلیمی فکر کنند. مقام‌های این مقاصد گردشگری دیر یا زود باید اقدام کنند در غیر این صورت در نهایت گردشگران را از دست خواهند داد.

هیچ الگوی یکسانی برای سازگاری با گرمایش زمین وجود ندارد. هر یک از مقاصد گردشگری باید با توجه به شرایط آن منطقه اقدام کنند.

انتهای پیام

isna.ir/xdM36m

۲۶ تیر ۱۴۰۱

کد خبر: 1401042618131


نظر شما :