رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نمایشگاه ‌MINEX۲۰۲۲: با شناخت بهتر از سطح زمین اکتشاف ذخایر پنهان را افزایش خواهیم داد

۲۹ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۵:۴۶ کد : ۲۷۷۸۷ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۳۶۸
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نمایشگاه ‌MINEX۲۰۲۲: با شناخت بهتر از سطح زمین اکتشاف ذخایر پنهان را افزایش خواهیم داد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون وزیر صمت و رئیس این سازمان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن ایران در بخشی از سخنان خود ضمن ابراز امیدواری از این‌که خروجی این نمایشگاه در اعتلای چرخه معدنکاری تاثیرگذار باشد، گفت: ما در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اولین حلقه چرخه معدن‌کاری و اکتشاف را انجام می‌دهیم و هدف ما این است در این بخش به شناخت بیشتر مواد معدنی در کشور بپردازیم.

به گفته دکتر علیرضا شهیدی، همواره گفته می‌شد در ایران ۶۸ نوع ماده معدنی وجود دارد که سال گذشته بیان کردم که تا ۸۱ نوع ماده معدنی نیز رصد شده و مطمئن هستیم که مواد معدنی بیشتری نیز در این کشور وجود دارد.

وی درباره دلیل ناشناخته ماندن مواد معدنی مناسب عمل نکردن عنوان کرد و گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سال گذشته سیاست‌ها و مقیاس مطالعات را تغییر داده و مقیاس مطالعات را از یکصدهزارم به پنجاه‌هزارم تغییر داده است.

به گفته معاون وزیر صمت؛ در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم دقت مطالعات 4 برابر بیشتر می‌شود و ما در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به دنبال این هستیم که با شناخت بهتر از سطح زمین بتوانیم به اکتشاف ذخایر پنهان بپردازیم

شهیدی با تاکید بر اینکه کشورهای معدنی جهان به سمت استخراج ذخایر پنهان حرکت کرده‌اند، ادامه‌داد: ما نیز باید بتوانیم اطلاعات‌مان را از اعماق پهنه‌های معدنی افزایش دهیم؛ به این منظور نیز از سال گذشته طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی از استان خراسان جنوبی آغاز شد و در ادامه در استان‌های کردستان و آذربایجان غربی ادامه یافت.

معاون وزیر صمت خاطرنشان‌کرد: تا پایان سال ۱۴۰۲ می‌توانیم حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور را با مقیاس یک‌پنجاه هزارم برداشت داشته باشیم.

وی به اهمیت برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی اشاره کرد و گفت: در این شیوه می‌توان در مدت زمان کوتاه اطلاعات عمقی و شناخت‌مان از ذخایر زیرزمینی را افزایش دهیم و با آغاز کار در استان خراسان جنوبی، در یک سال گذشته عناصر جدیدی برای نخستین بار در شرق کشور کشف شد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور همچنین به عناصری اشاره کرد که به همراه دیگر عناصر وجود دارند، اما تاکنون شناسایی خوبی از آنها انجام نگرفته است و افزود: امیدواریم با اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی و شناخت دقیقی که حاصل می‌شود، شاهد تنوع گواهی کشف‌ها باشیم.

شهیدی، همچنین به پیدا شدن ردپاهایی از ژرمانیم، نیکل و دیگر عناصر جدید در اکتشافات اخیر اشاره کرد و گفت: امروز دنیا به سمت عناصر خاص رفته است و ما نیز باید بتوانیم در این زمینه به توسعه فعالیت‌ها بپردازیم.

شایان ذکر است، یازدهمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن ایران با حضور نمایندگانی از ۲۵ کشور جهان از جمله آفریقای جنوبی، آلمان، ترکیه، روسیه، انگلستان، ژاپن، اسپانیا، کره جنوبی، هلند و ایتالیا آغاز به‌کار کرد.

در بخش همایش این رویداد علاوه مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجلس شورای اسلامی، سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی ایران، خانه صنعت، معدن و تجارت، روسای اتحادیه‌های مرتبط و صنعتگران و معدن داران، سفرای ۲۳ کشور از جمله برزیل، شیلی، ژاپن، کره جنوبی، هند، کنیا، نیجریه، نیکاراگوئه، بلیوی، اسلواکی و کاردار یا نماینده برخی دیگر از کشورها نیز حضور دارند تا زمینه سرمایه‌گذاری در معادن و صنایع معدنی مناطق مختلف کشورمان را بررسی کنند.

نمایشگاه این رویداد هم یکی از نمایشگاه‌های معتبر صنایع معدنی کشور و خاورمیانه محسوب می‌شود که در آن ۱۳۰ غرفه تولیدات، صنایع و ماشین‌آلات این صنعت را ارائه کرده و در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهند.

برگزاری ۳۰ کارگاه علمی و تخصصی توسط گروه‌های آموزشی مجرب و با حضور متخصصان، صاحبنظران و اساتید دانشگاه‌ها و با مشارکت و همکاری دانشگاه‌های معدنی، سازمان‌ها و تشکل‌های معدنی کشور در حوزه‌های مختلف از دیگر برنامه‌های جنبی این نمایشگاه و همایش است.

ارائه دستاوردهای تولیدکنندگان و صنعتگران معدن، معرفی فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه گذاری و سرمایه‌پذیری، یافتن بازارهای جدید و توسعه صادرات، تلاش برای رونق و توسعه تولید ملی، بهبود فضای کسب و کار و معرفی ظرفیت‏های معدنی کشور، جهت‌دهی سرمایه های داخلی و خارجی به بخش‌های معدن، انتقال دانش و فناوری نوین و همچنین ایجاد زمینه رقابت سازنده بین شرکت‌ها، از جمله اهداف برپایی یازدهمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران است. یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران از ۲۹ تا ۳۱ شهریورماه هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۷ در شبستان مصلی بزرگ امام خمینی (ره) آماده بازدید علاقه‌مندان خواهد بود.


لینک دانلود فایل

نظر شما :