۲۳ آبان به میزبانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار می‌شود: هشتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو در اصفهان

۱۱ آبان ۱۴۰۱ | ۰۷:۳۸ کد : ۲۸۰۳۰ اخبار روابط عمومى نشست ها و همایش ها
تعداد بازدید:۱۱۴۴
۲۳ آبان به میزبانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار می‌شود: هشتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو در اصفهان

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر اداره روابط‌ بین‌الملل این سازمان از برگزاری هشتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو (سازمان همکاری اقتصادی) در اصفهان به میزبانی این سازمان و حمایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان خبر داد.

به گفته خانم هانیه بخشایی، اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو در تاریخ 14 الی 17 نوامبر 2022 مطابق با 23 الی 26 آبان 1401 با حضور کارشناسان هفت کشور پاکستان، آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

وی؛ هم‌اندیشی متخصصان و مدیران حوزه کشورهای عضو اکو و به اشتراک‌گذاری ایده‌ها و دیدگاه‌های نوین و حل مسائل بخش زمین‌شناسی و معدنی کنونی را به عنوان مهم‌ترین هدف برگزاری هشتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو عنوان کرد.

مدیر اداره روابط‌ بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که تبادل دانش و ایده‌های نو در بخش مواد معدنی زمینه‌ساز ایجاد توسعه پایدار در منطقه اکو است؛ خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در دبیرخانه هشتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو حاضران پس از برگزاری این نشست از مجتمع معدنی باما (تولیدکننده شمش سرب و روی) واقع در استان اصفهان نیز بازدید خواهند کرد.

خانم بخشایی، ضمن اشاره به موقعیت استراتژیک کشورهای اکو و پتانسیل معدنی آنها خاطرنشان کرد: این عوامل موقعیت مناسبی را برای دولت‌های این کشورها ایجاد کرده که می‌توانند ضمن سرمایه‌گذاری در بخش معدن از مزایای آن استفاده کند.

وی با بیان اینکه سازمان همکاری‌های اقتصادی نقش حیاتی و پیشرو در اقتصاد کشورهای خود دارند، گفت: با توجه به چارچوب‌های موجود در اکو می‌توانیم ضمن توسعه همکاری‌ها با یکدیگر به راهکارهای مناسب جهت افزایش مناسبات بین کشورها دست یابیم.

وی تصریح کرد: این اجلاس بطور تقریبی هر دو سال یکبار در سطح کشورهای عضو برگزار می‌شود و تاکنون 5 دوره اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو و روسای سازمان‌های زمین‌شناسی کشورهای عضو اکو به میزبانی ایران برگزار شده است.

یادآور می‌شود، سازمان همکاری اقتصادی اکو یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است که سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان در سال 1341 نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی کردند و سال ۱۳۷۲ کشورهای افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان نیز به سازمان اکو پیوستند و هم‌اکنون با ده عضو، حدود 480 میلیون تن جمعیت و ۸٬۶۲۰٬۶۹۷ کیلومتر مربع وسعت کشورها امکانات نفت، گاز و صنعت را در اختیار دارد.

کلید واژه ها: هشتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو در اصفهان مدیر اداره روابط‌ بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور هانیه بخشایی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان مجتمع معدنی باما روسای سازمان‌های زمین‌شناسی کشورهای عضو اکو


نظر شما :