معاون دبیرکل اکو در افتتاح هشتمین نشست گروه کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو در اصفهان :همکاری در حوزه مواد معدنی یک مولفه کلیدی استراتژی اکو در رشد اقتصادی پایدار

۲۳ آبان ۱۴۰۱ | ۰۹:۴۲ کد : ۲۸۱۰۳ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۹۸۴
معاون دبیرکل اکو در افتتاح هشتمین نشست گروه کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو در اصفهان :همکاری در حوزه مواد معدنی یک مولفه کلیدی استراتژی اکو در رشد اقتصادی پایدار

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور؛ از آنجا که انتظار می‌رود تقاضا برای مواد معدنی میان کشورهای عضو اکو و دیگر اقتصادهای جهان به دنبال رشد اقتصادی بعد از خروج از بحران کرونا افزایش پیدا کند، حالا کشورهای عضو این سازمان اقتصادی به فکر توسعه همکاری‌ها افتاده‌اند.

با توجه به وجود منابع غنی و فراوان معدنی که از سنگ‌های تزیینی و کانسارهای فلزی گرفته تا عناصر نادر خاکی در ایران و دیگر کشورهای عضو اکو، گفته می‌شود که کشورها باید فرصت را مغتنم بشمارند. به دلیل اینکه ظرفیت‌های خوب معدنی و زمین‌شناسی در بین کشورهای عضو اکو وجود دارد، اعضای این سازمان از عزم جدی و مشترک برای شناسایی و برداشت مواد معدنی سخن می‌گویند؛ همکاری‌های که می‌تواند برای اقتصاد کشورهای در حال توسعه ثمربخش باشد.

براساس آنچه مسوولان می‌گویند سیاست کشور افزایش همکاری‌های منطقه‌ای است و به همین دلیل سازمان اکو به عنوان یکی از ظرفیت‌های بسیار خوب برای همکاری است. به این ترتیب به تازگی ایران اعلام کرده که برای سرمایه‌گذاری و همکاری‌ مشترک با کشورهای عضو اکو آمادگی کامل دارد و حاضر است در زمینه اکتشاف، استخراج و فرآوری و ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک و فرآوری مواد معدنی همکاری کند.

بر همین اساس، هشتمین نشست گروه معدنی کشورهای عضو اکو به میزبانی اتاق بازرگانی اصفهان و به همت اداره بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در اصفهان آغاز به کار کرد.

در مراسم افتتاحیه این نشست، معاون دبیرکل اکو مستقر در ایران ضمن خوش‌آمدگویی به همه شرکت‌کنندگان در هشتمین نشست گروه کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو گفت: مایلم مراتب قدردانی عمیق خود را از سازمان زمین‌شناسی ایران (GSI)، برای میزبانی هشتمین نشست گروه کارشناسان معدنی اکو پس از یک وقفه ۵ ساله ابراز دارم. 

آقای Dr.Huseyin Avni Bicakli با بیان اینکه ما تلاش‌های متعهدانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران به‌منظور افزایش همکاری‌های منطقه‌ای در زمینه مواد معدنی در میان کشورهای عضو اکو را ارج می‌نهیم، افزود: از طرف کلیه شرکت‌کنندگان نیز قدردانی صمیمانه خود را از مهمان‌نوازی گرم طرف ایرانی تقدیم می‌‌کنیم.

وی در ادامه خطاب به نمایندگان کشورهای عضو اکو تصریح کرد: بر اساس شواهد حاصل از اکتشاف منابع معدنی درگذشته و تولید فعلی، بخش مواد معدنی یکی از حامیان عمده اقتصادی کشورهای عضو اکو است که بسیاری از آن‌ها غنی از منابع معدنی هستند.

به گفته معاون دبیرکل اکو مستقر در ایران، انتظار می‌رود تقاضا برای مواد معدنی درون اکو و در دیگر اقتصادهای مشتری در پس رشد اقتصادی در حال بهبود سریع افزایش یابد چرا که دوره پس از COVID اکنون آغاز شده و توقع می‌رود رشد در استفاده از مواد معدنی با تقاضا در اقتصادهای در حال توسعه که با نرخ سریع‌تری نسبت به اقتصادهای توسعه‌یافته در حال رشد است تا در میان‌مدت و بلندمدت ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه در عین حال الگوهای تقاضای معدنی به تغییر خود ادامه خواهند داد، تصریح کرد: در حالی که تقاضا برای مواد معدنی مورد استفاده در صنایع سنتی و کاربران نهایی به رشد خود ادامه خواهد داد، تحت‌الشعاع مصرف، ساخت‌وساز، تولید و کشاورزی، تقاضاهای جدید نیز در حال مطرح شدن است.

آقای Dr.Huseyin Avni Bicakli ادامه داد: این امر با تکیه بر حرکت به سوی انتشار کمتر آلاینده‌ها، انرژی تجدیدپذیر و ذخیره انرژی، برقی شدن حمل و نقل، فناوری‌های دیجیتال و چهارمین انقلاب صنعتی، تقاضای رو به رشد سریع برای مواد معدنی حیاتی و تقاضای فزون‌یافته برای مواد معدنی سنتی مانند مس، نیکل، آلومینیوم و قلع بزرگترین تغییر در بازارهای مواد معدنی برای چندین دهه به شمار می‌آید.

معاون دبیرکل اکو خاطرنشان کرد: شیوه‌های پیشرو از جمله منبع‌یابی معتبر، نیاز به امنیت عرضه مواد معدنی و حرکت به سمت کاهش انتشار آلاینده‌ها از زنجیره‌های تامین مواد معدنی، کاهش اثرات و خطرات زیست‌محیطی و ضرورت دستیابی به مجوزهای اجتماعی برای فعالیت از جوامع میزبان در حال تکامل سریع هستند.

وی با بیان اینکه بسیاری از معیارها توسط ملت‌های پیشرو در زمینه مواد معدنی و نیز سازمان‌های مواد معدنی در جای دیگر تعیین شده، تصریح کرد: این امر فرصتی را برای اکو جهت نهایت بهره و استفاده بردن از شیوه‌های پیشرو در جهان و انطباق آنها متناسب با شرایط منطقه‌ای، ضمن اجرای بهبود مستمر برای همگام بودن با انتظارات در حال تحول فراهم می‌کند.

آقای Dr.Huseyin Avni Bicakli یادآور شد: به منظور میسر کردن کاربرد موثر عمل و شیوه صحیح، یک ضرورت و بایستگی برای قابلیت راهبری و هدایت قوی، نه تنها در داخل دولت، بلکه با صنعت و سازمان‌های جامعه وجود دارد.

به گفته وی، بنابراین تصویب شیوه‌های پیشرو باید با ظرفیت‌سازی در سراسر سازمان‌های ذینفع مواد معدنی فعال شود تا این اطمینان حاصل شود که موسسات و افراد برای ایفای نقش خود در زمینه  هدایت و راهبری موثر مواد معدنی مجهز هستند.

معاون مدیرکل اکو در ایران خطاب به حاضران در این نشست گفت: شرکت‌کنندگان عالیقدر همکاری در حوزه مواد معدنی یک مولفه کلیدی استراتژی اکو در خصوص رشد اقتصادی پایدار است که منطقه ما را قادر خواهد ساخت تا با هم برای فراهم کردن سرمایه‌گذاری مواد معدنی، رشد بخش مواد معدنی، گسترش تجارت و تضمین رویکردهای پایدار نسبت به توسعه مواد معدنی همکاری کنیم.

وی تصریح کرد: اطلاعات و راهنمایی‌های ارزشمند شما برای دست نخورده نگه داشتن این همکاری به ما در شناسایی موضوعات متمرکز کمک خواهد کرد.

دبیرخانه اکو متعهد به اتخاذ اقدامات عمل‌گرایانه برای اجرای اقدامات پیشنهادی مشخص است

آقای Dr.Huseyin Avni Bicakli با بیان این‌که اجازه دهید به شما اطمینان بدهم که دبیرخانه اکو متعهد به اتخاذ اقدامات عمل‌گرایانه لازم و مورد نیاز برای اجرای اقدامات پیشنهادی مشخص شما باشد، یادآور شد: در همین راستا از هیچ تلاش و  سیاستی برای آماده‌سازی زمینه‌های مناسب برای همکاری‌های منطقه‌ای شما دریغ نخواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: من مطمئن هستم که حاصل نشست امروز ارائه توصیه‌های خروجی کلیدی و ایده‌های جدید معرف استراتژی یا نقشه راه برای اقدامات آتی و  تحریک فعالیت‌های پیگیری مناسب  خواهد بود.

رییس سازمان صمت اصفهان: سیاست ایران افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و همکاری با اکو است

امیرحسین کمیلی نیز با بیان این‌که سیاست ایران در افزایش همکاری‌های منطقه‌ای تعریف شده و یکی از این زمینه‌ها سازمان اکو است، گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای بنیان‌گذار اکو است و در ۴۰ سال اخیر به یک کشور قوی در زیرساخت‌ها تبدیل شده است. 

رییس سازمان صمت اصفهان افزود: ما در زمینه اکتشاف، استخراج و فراوری معدنی پیشرفت کرده‌ایم و اکنون ظرفیت‌های بالایی به خصوص  در فناوری‌های روز و شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد.

وی تأکید کرد: سایر کشورهای اکو نیز پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند و امیدواریم همکاری‌های آتی جدی‌تر و عملیاتی‌تر شود.

کمیلی گفت: آمادگی داریم این همکاری مشترک در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک برای اکتشاف، استخراج و فرآوری و حتی ایجاد شرکت‌های صنعتی برای فرآوری‌های معدنی صورت گیرد.

این مقام  مسئول افزود: ایران و کشورهای اکو، زمینه بسیاری در حوزه معدن دارند ‌و کل جدول مندلیف را در این منطقه داریم و عزم بزرگی برای برداشت از این عناصر وجود دارد تا ارزش افزوده بالایی برای اکو باشد.

نشست گروه معدنی اکو، استراتژیک، همه‌جانبه و متناسب با زمان و ‌مکان است

همچنین مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز در این نشست، اظهار کرد: اصفهان یکی از پرپتانسیل‌ترین استان‌های کشور است و یکی از محاسن این استان هماهنگی بین بخش دولتی و غیردولتی است، بنابراین برای اینکه بتوانیم تحولی در اصفهان، کشور و اعضای اکو داشته باشیم، باید فرصت‌های موجود را معرفی کنیم.

احسان شهیر با اشاره به رویکرد رویداد اکو، گفت: این رویکرد استراتژیک و همه‌جانبه، متناسب با زمان و ‌مکان است و امیدوارم این رویداد تحولی را در سطح ارتباطات بین کشورها ایجاد کند. 

وی تأکید کرد: اصفهان به‌عنوان پایتخت اسلامی و تحولات بسیار و با ظرفیت‌های بالا می‌تواند مقدمه خوبی برای هم‌افزایی باشد. هم‌افزایی رمز پیروزی شرکت‌ها است، شرط موفقیت ما هم‌افزایی بین شرکت‌ها و حاکمیت است و امیدواریم این اجلاس نقش مؤثری در هم‌افزایی ایجاد کند. 

 در ادامه دبیر کل اتاق بازرگانی نیز در این نشست گفت: دلیل علاقه‌مندی به میزبانی اتاق بازرگانی برای این اجلاس، اهمیت بخش معدن برای اقتصاد کشور و منطقه است. 

بهنام ابراهیمی افزود: نهاد منطقه‌ای اکو از نظر زمین‌شناسی و معدنی ارتباط خوبی بین کشورهای عضو اکو ایجاد می‌کند و امیدواریم این نشست زمینه همکاری خوبی باشد ‌و این اجلاس موجب رونق بیشتر و تأمین مواد اولیه معدنی کشور شود. 

شایان ذکر است، هشتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو (سازمان همکاری اقتصادی) در اصفهان به میزبانی این سازمان و حمایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان 14 الی 17 نوامبر 2022 مطابق با 23 الی 26 آبان 1401 با حضور کارشناسان هفت کشور پاکستان، آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران در حال برگزاری است.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: هشتمین نشست گروه کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو در اصفهان اداره بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اتاق بازرگانی اصفهان معاون دبیرکل اکو مستقر در ایران Dr.Huseyin Avni Bicakli امیرحسین کمیلی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان دبیرخانه اکو کشورهای عضو اکو


نظر شما :