آیین رونمایی از لوح انتخاب غار نمکدان به عنوان یکصد سایت برتر زمین‌شناسی جهان در قشم با حضور معاون وزیر صمت

۰۴ آذر ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۶ کد : ۲۸۱۶۳ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري جهاد تبیین
تعداد بازدید:۸۲۶
آیین رونمایی از لوح انتخاب غار نمکدان به عنوان یکصد سایت برتر زمین‌شناسی جهان در قشم با حضور معاون وزیر صمت

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، آیین رونمایی از لوح انتخاب ژئوسایت غار نمکدان جزیره قشم به‌عنوان یکصد سایت برتر جهان با حضور دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس این سازمان، دکتر افشار فتح‌اللهی  رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، دکتر علیرضا امری‌کاظمی مدیر  ژئوپارک قشم و  جمعی از مدیران استانی و کشوری در قشم برگزار شد.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: حفظ و معرفی ظرفیت‌های گردشگری قشم، مسئولیت همگانی بوده و انتخاب ژئوسایت غار نمکدان به عنوان یکی از ۱۰۰ سایت برتر زمین‌شناسی جهان باعث افتخار ساکنان جزیره قشم و تمامی ملت ایران است.

افشار فتح‌الهی افزود: برای معرفی بهتر ظرفیت‌های گردشگری طبیعی و زمین‌شناسی باید برای تامین زیرساخت‌های مناسب مانند بهسازی مسیر دسترسی، تجهیزات ایمنی و امکانات اولیه برنامه‌ریزی کنیم.
وی تصریح کرد: تامین زیرساخت‌های لازم برای تمامی سایت‌های گردشگری و زمین‌شناسی موجود در جزیره یکی از اولویت‌هایی است که با تامین آن می‌توانیم خدمات بهتری به گردشگران را ارائه کنیم.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، همه ساکنان جزیره قشم امروز در قبال معرفی ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری جزیره و حفظ آنها مسوولیت دارند.
وی با اشاره به اهمیت همراهی مردم برای حفظ میراث طبیعی و زمین‌شناسی جزیره، افزود: معرفی ژئوپارک جهانی قشم به عنوان الگوی موفق همراهی جامعه محلی در حفظ میراث زمین‌شناسی و ژئوسایت‌های مختلف برای سایر ژئوپارک‌های جهان مایه افتخار است.

همچنین رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز گفت: کسب ثروت از ظرفیت‌های طبیعی و پدیده‌های زمین‌شناسی بر پایه علم، اتفاقی مهم و مبارک است که خوشبختانه جزیره قشم با وجود ژئوپارک جهانی در این زمینه پیشتاز است.
علیرضا شهیدی ادامه داد: طی ۲۲ سال گذشته ۱۷۷ ژئوپارک در ۴۶ کشور جهان ثبت شده که سهم خاورمیانه تنها ژئوپارک
جهانی قشم بود و امیدواریم تا سال آینده ژئوپارک‌های ارس و طبس نیز به ثبت جهانی برسند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ایران از نظر زمین‌شناسی به واسطه قرار گرفتن در کمربند کوه‌زایی آلپ هیمالیا در منطقه ویژه‌ای قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه زلزله‌خیز بودن نقاط مختلف کشور تنها یکی از مخاطرات طبیعی است، افزود: از ۴۳ مخاطره طبیعی موجود در جهان ۳۴ مورد از مخاطرات در ایران رخ می‌دهد.
معاون وزیر صمت افزود: از طرف دیگر وجود هفت درصد منابع معدنی کره زمین و وجود ۸۱ ماده معدنی مختلف در ایران نعمتی است که با اکتشافات صورت گرفته و بهره برداری انجام شده، یکی از مهمترین منابع ثروت ملی حساب می‌شوند.

همچنین، علیرضا امری کاظمی مدیر ژئوپارک جهانی قشم نیز در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از فرآیند ثبت ژئوپارک جهانی قشم به عنوان یکی از ۱۰۰ سایت برتر زمین‌شناسی جهان ارائه کرد.

شایان ذکر است، دو سایت کلوت‌های بیایان لوت و غارنمکدان قشم طی ماه گذشته در نشست ویژه شصتمین سالگرد تاسیس اتحادیه بین‌المللی علوم زمین (IUGS) در شهر زومایا در منطقه باسک اسپانیا توسط مهندس علیرضا امری‌کاظمی مدیر ژئوپارک قشم معرفی شده بود.

این رویداد جهانی با حضور دانشمندان و متخصصانی در حوزه زمین‌شناسی و ژئوپارک از کشورهای مختلف برگزار شد و  از کتاب نفیسی تحت عنوان یکصد سایت برتر میراث زمین‌شناختی جهان رونمایی شد که دو سایت کلوت‌های بیایان لوت و غارنمکدان قشم از ایران نیز در کتاب معرفی شده است.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور منطقه آزاد قشم غار نمکدان دکتر علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور


نظر شما :