یک زمین‌شناس: غارها و گنبدهای نمکی جزایر قشم و هرمز باید حفاظت شوند

۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۴ | ۱۲:۵۱ کد : ۲۸۳۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۷۷
یک مهندس زمین شناس، گفت: غارها و گنبدهای نمکی موجود در جزایر قشم و هرمز از جمله پدیده‌های منحصر به فرد در علم زمین شناسی و متعلق به تمامی نسلها است، لذا باید از آنها حفاظت کرد.

یک مهندس زمین شناس، گفت: غارها و گنبدهای نمکی موجود در جزایر قشم و هرمز از جمله پدیده‌های منحصر به فرد در علم زمین شناسی و متعلق به تمامی نسلها است، لذا باید از آنها حفاظت کرد.
مهندس "ناصر اسدی" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که رسوبات نمکی غارها یا اسپیلوتم‌ها فقط در غارها زیبا هستند، اظهار داشت: این رسوبات در صورت خارج شدن از این غارها زیبایی و طراوت خود را از دست می‌دهند.
اسدی، خاطرنشان کرد: شرایط موجود در غارها و گنبدهای نمکی از نظر رطوبت و آب و هوایی برای نگهداری از این رسوبات با شرایط خانه بسیار متفاوت است و در صورت خروج از این مناطق، به سرعت از بین می‌روند.
وی، از غارها و گنبدهای نمکی به عنوان یکی از ثروتهای ملی یاد کرد و گفت: این گونه مناطق برای بسیاری از توریستهای داخلی و خارجی از جمله جاذبه‌های دیدنی است.
اسدی تاکید کرد که به منظور جذب توریست، باید این ثروت‌های ملی مورد حفاظت قرار گیرند.
وی، که به همراه یک گروه از کارشناسان زمین شناسی دانشگاه چارلز پراگ جمهوری چک به جزیره قشم سفر کرده است، افزود: در صورت از بین رفتن گنبدها و غارهای نمکی امکان جایگزینی آنها وجود ندارد.
وی، در ادامه در مورد عمر نمکهای موجود در غارهای نمکی جزیره قشم، گفت: سن این نمکها به دوره پیش از کامبرین و بیش از 570میلیون سال پیش می‌رسد اما خود گنبدهای نمکی و ظهور آنها در این منطقه پدیده‌های جدید و جوانتر هستند به طوری که برخی از این غارها حدود شش هزار سال قدمت دارند.
"مایکل فیلیپی" مهندس زمین شناس جمهوری چک نیز گفت: با اطلاع رسانی صحیح و شفاف می‌توان اهمیت این مناطق را برای مردم برشمرد و از تخریب گنبدها و غارهای نمکی جلوگیری کرد.
فیلیپی، خاطرنشان کرد: هر یک از قندیل‌های نمکی یا استالاکنیتها برای تشکیل، نیاز به گذشت حداقل 200سال دارند و در صورت خارج کردن آنها از غارها کیفیت و شفافیتشان از دست می‌رود.
وی، در مورد مصرف نمکهای این مناطق نیز به مردم هشدار داد که استفاده این گونه نمکها در صورتی که مورد تصفیه قرار نگیرند، برای سلامتی افراد زیان‌آور است.
با توجه به اهمیت گنبدهای نمکی برای کشورمان، طرح مشترکی از سوی دانشگاه شیراز با دانشگاه چارلزپراگ جمهوری چک در زمینه اکتشاف و مطالعه در گنبدهای نمکی در ایران به ویژه در جزایر ایرانی قشم و هرمز در دست اجرا است.
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران - ایرنا

کلید واژه ها: هرمزگان


نظر شما :