در صورت تخصیص اعتبارات مناسب از سوی دولت : فعالیت‌های معدنی در استان خراسان جنوبی رونق می‌گیرد

۱۵ شهریور ۱۳۸۴ | ۰۷:۲۰ کد : ۲۸۴۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۷
مهندس امینی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان جنوبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه خبر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت : با توجه به شرایط نامناسب ...

با تخصیص  اعتبارات لازم از سوی دولت و توسعه فعالیت‌های معدنی و اکتشافی در خراسان جنوبی گامی در جهت رفع محرومیت، ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی و صنعتی این استان برداشته خواهد شد.
 
مهندس امینی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان جنوبی  در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه خبر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت : با توجه به شرایط نامناسب جوی و ویژگی خاص جغرافیایی استان باید تمرکز بر بخش معدن کشاورزی را به سمت بخش‌‌های صنعتی،‌خصوصا  معدنی سوق داد.
وی گفت : طبق برنامه‌های تدوین شده از میزان اشتغال در بخش کشاورزی کاسته و به ازای آن به بخش‌های خدماتی و صنعتی افزوده خواهد شد وبر‌همین اساس از سوی مسئولین  به سهم اشتغال‌زائی معدن در برنامه چهارم توسعه بازنگری کلی شده است.
استاندار خراسان جنوبی گفت : انتظار داریم از 28‌درصد سهم اشتغال در استان به سهمی معادل 32 درصد تا پایان برنامه چهارم برسیم که این موضوع فعالیت و توجه ویژه مسئولین را طلب می‌کند.
امینی  گفت : ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی ارزان‌تر از دیگر صنایع است و ایجاد چنین اشتغالی نیاز به سرمایه‌گذاری عظیم در بخش صنعت دارد که در صورت انجام چنین کاری توسعه در استان به نحو مطلوب‌تری صورت خواهد گرفت.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان جنوبی افزود : دست ما تا حدودی برای ایجاد چنین کاری باز است و براساس برنامه‌های عملیاتی و ماده 79 قانون برنامه چهارم و الزام دولت جهت جبران عقب‌ماندگی در استان‌ها و تخصیص بودجه‌های سنواتی برای این بخش چشم‌انداز روشنی برای این مجموعه دیده می‌شود.
امینی با اشاره به فعالیتهای اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد : همکاری مثبت و سازنده‌ای بین مجموعه‌های دخیل در امور معدنی خراسان جنوبی و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی وجود دارد که امیدواریم با اختصاص اعتبارات صورت گرفته و پیگیری‌های لازم شاهد اشتغال‌زائی بیشتر در بخش معدن استان باشیم.
وی اعتبار ملی اختصاص یافته به استان خراسان جنوبی را 40 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت : حدود 2 میلیارد تومان به بخش معدن استان اختصاص یافته که برهمین اساس شاهد تحولاتی جدید در این بخش خواهیم بود.
مهندس امینی با اشاره به سهم 36/2 درصد استان خراسان جنوبی از کل معادن کشور،  تصریح کرد : کمتر از 5 درصد از ارزش افزوده صنایع کشور به خراسان جنوبی اختصاص یافته که باید فعالیت بیشتری در جهت توسعه این امر صورت داد.
وی در خاتمه گفت : وقتی که اولویت یک استان بر مسائل  معدنی پایه‌گذاری می شود طبیعتا  باید به توسعه و گسترش این بخش توجه ویژه داشت و ما نیز معتقدیم که تولید می‌تواند به توسعه استان کمک فزاینده‌ای داشته باشد و نباید فراموش کرد که تولید نیز در گرو توسعه بخش صنعت و معدن خواهد بود.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :