رئیس هیئت مدیره انجمن کواترنری ایران خبر داد: برگزاری پنجمین همایش ملی کواترنری با تاکید بر موضوع آب، اقلیم و تمدن ۷ اسفند ماه

۲۴ دی ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۲ کد : ۲۸۴۵۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۵
رئیس هیئت مدیره انجمن کواترنری ایران خبر داد: برگزاری پنجمین همایش ملی کواترنری با تاکید بر موضوع آب، اقلیم و تمدن ۷ اسفند ماه

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر راضیه لک رئیس هیئت مدیره انجمن کواترنری ایران از برگزاری پنجمین همایش ملی انجمن کواترنری ایران با شعار آب، اقلیم، تمدن و  با هدف انتشار دستاوردهای جدید علمی پژوهشگران و متخصصان علوم میان رشته‌ای در زمینه‌های تخصصی کواترنری، در تاریخ 7 اسفندماه سال 1401 در پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد.

وی افزود: به‌منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای علم کواترنری و توسـعه کیفـی نیروهـای متخصـص و بهبـود بخشـیدن بـه امـور آموزشـی و پژوهشی در زمینه کواترنری، همچنین تقویت نشاط علمی در میان استادان و دانشجویان و حمایت از فعالیت‌هـای جمعـی و خـودجوش پژوهشی و راهنمایی و مشارکت استادان و دانشجویان مستعد و توانمند در جهت بالندگی علمی و فرهنگـی کشـور، انجمـن کواترنری ایران در سال 1392 تشکیل شده است.

خانم لک همچنین، کمیته تخصصی زمین‌شناسی با زیر کمیته‌­های تخصصی رسوب‌شناسی، آتشفشان‌شناسی و ژئوترمال، نقشه‌های زمین‌شناسی، گردشگری کواترنری، نئوتکتونیک و مخاطرات و مهندسی، زمین‌شناسی پزشکی و زیست‌محیطی، ژئوانفورماتیک، کمیته تخصصی باستان‌شناسی، کمیته تخصصی جغرافیاها، زیرکمیته­‌های تخصصی دیرینه اقلیم‌شناسی و ژئومورفولوژی را به عنوان گروه‌های تخصصی انجمن کواترنری ایران معرفی کرد.

شایان ذکر است؛ جهت تسهیل شرکت در کنفرانس، امکان حضور مجازی فراهم است و همچنین شرکت در کنفرانس رایگان است.  علاقه‌مندان جهت دریافت اطلاعات تکمیل‌تر می­توانند به وب‌سایت  https://conf.iranqua.ir/مراجعه نمایند.

گفتنی است؛ کواترنری بخشی از زمان‌بندی زمین‌شناسی است که در انتهای عصر نوزیستی قرار دارد و از حدود دو و نیم میلیون سال پیش آغاز شده و هنوز نیز ادامه دارد. با وجود محدودیت زمانی، دوران کواترنری حوادث بسیاری را در برداشته که آن را از همه دوران‌های دیگر زمین‌شناسی، متمایز ساخته است. این تمایز در شکل‌گیری مناظر امروزی زمین، شرایط آب و هوایی و تغییرات آن، تکامل و تنوع آثار حیاتی گیاهی و جانوری و به‌خصوص در رابطه با زندگی انسان است.

بزرگترین رویداد زیستی در این زمان گسترش و پراکندگی انسان است. دگرگونی‌های شدید آب و هوایی و محیطی در کواترنری به تعدادی از جانوران این امکان را داد که با سرعت بالایی گسترش یافته و با همین سرعت انقراض یابند. با نزدیک شدن به پایان عصر یخبندان برخی از جانوران نیز انقراض یافتند.

از آنجا که پیدایش انسان در دوره کواترنری رخ داده، برخی از زمین‌شناسان و دیرینه‌شناسان آن را دوره انسان یا دوره انسان‌زیستی نیز نامیده‌اند. از دیدگاه دیرینه‌شناسی، دوره کواترنری با گسترش فیل‌ها، شترها و دیگر پستانداران امروزی که در پلیوسن نیز وجود داشته‌اند، مشخص می‌‌شود و این دوره را بر پایه فسیل انسان‌های اولیه تقسیم‌بندی می‌کنند.

کلید واژه ها: رئیس هیئت مدیره انجمن کواترنری ایران برگزاری پنجمین همایش ملی کواترنری با تاکید بر موضوع آب، اقلیم و تمدن ۷ اسفند ماه دکتر راضیه لک انجمن کواترنری ایران دوره کواترنری پایان عصر یخبندان فسیل انسان‌های اولیه پیدایش انسان پژوهشکده علوم زمین


نظر شما :