ظهور یک لکه خورشیدی جدید

۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۴ | ۱۲:۴۳ کد : ۲۸۶۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۰
این روزها خورشید در حال نمایش یک مجموعه از لکه‌های غول پیکر( چندین بار بزرگتر از زمین) است.

این روزها خورشید در حال نمایش یک مجموعه از لکه‌های غول پیکر( چندین بار بزرگتر از زمین) است.
به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، لکه خورشیدی 10756 با به طور خلاصه 756 به راحتی با چشم غیرمسلح از میان فیلترهای مناسب خورشیدی یا به وسیله پرتوافکنی (آگراندیسمان) قابل رویت است.
این لکه و لکه‌های همراه با آن در چند روز آینده از نیمه خورشید خواهند گذشت و به سوی نواحی غربی خورشید حرکت می کنند. لکه های خورشیدی مناطق وسیعی در سطح خورشید هستند که دمای سطحی آنها در مقایسه با دیگر نواحی خورشید حدود 1500 درجه کمتر است .
دوره فعالیت این لکه‌ها بر سطح خورشید در حدود 11 سال است و معمولا در عرض‌های جغرافیایی 25+_ شکل گرفته و در طول فعالیت خود به تدریج بسوی استوا حرکت می کنند. لکه ها معمولا به صورت جفتی دیده می‌شوند و دلیل این امر وجود میدان‌های مغناطیسی قوی در میان آن دو است (یکی حکم قطب مثبت و دیگری حکم قطب منفی را دارد)
لکه‌های خورشیدی نقاط تیره رنگی هستند که دمای کمتری نسبت به نقاط دیگر خورشیدی داشته و در بعضی مواقع بر سطح خورشید ظاهر می‌شوند.
به گزارش ایسنا از پارس‌اسکای، لکه‌ها از نظر مغناطیسی بسیار فعالند و در صورتی که تعداد و اندازه آنها افزایش یابد، تاثیراتی را بر زمین خواهند گذاشت.
شفق های قطبی، تاثیر بر امواج مخابراتی و برخی تاثیرات بر آب و هوا از جمله آثار ازدیاد لکه های خورشیدی است.
اگر از فیلتر مناسب و یک تلسکوپ کوچی یا دوربین دوچشمی استفاده کنید می توانید این لکه ها رامشاهده کنید. به خاطر داشته باشید استفاده از فیلتر مخصوص برای این کار الزامی است و استفاده نکردن از فیلتر باعث وارد آمدن صدمات جبران‌ناپذیری به چشم خواهد شد.
همچنین می‌توانید از طریق سایت www.spaceweather.com حرکت روزانه و ظهور لکه‌های جدید را ببینید.
(عکس تزئینی است)
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :