روزی برای زمین‌شناسان؛ بهار و آغاز عملیات صحرایی و میدانی

۱۳ فروردین ۱۴۰۲ | ۰۷:۴۰ کد : ۲۸۸۳۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۶۷
روزی برای زمین‌شناسان؛ بهار و آغاز عملیات صحرایی و میدانی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،  امروز 13 فروردین ماه سال 1402 مصادف با اولین یکشنبه آوریل به دلیل اینکه نشانگر پایان زمستان و سرآغاز فصل بهار و تابستان برای شروع عملیات زمین‌شناسی صحرایی و میدانی است، از سوی گروهی از زمین‌شناسان روسی به عنوان روز جهانی زمین‌شناس انتخاب و معرفی شده است.

این مناسبت رسمی در اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۸۰ بنیان‌گذاری شد، اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این سنت جشن روز زمین‌شناس فراموش نشد. امروزه این جشنواره در روسیه، اوکراین، بلاروس قرقیزستان و قزاقستان برگزار می‌شود. روز زمین‌شناسان تحت نظر گروهی از زمین‌شناسان برجسته شوروی، تحت رهبری آکادمی Alexander Yanshin ، تاسیس شد. اولین بار کشف ذخایر نفت و گاز استان اوهایو سیبری در سال ۱۹۶۶ منجربه ایجاد این تعطیلات شد. سپس زمین‌شناسان درخواست خود را به دولت اعطا کردند که به فرمان هیئت نمایندگی شورای عالی در تاریخ ۳۱ مارس ۱۹۶۶ مورد تایید قرار گرفت.

زمین‌شناسان کسانی هستند که با چکش‌زدن‌های پی در پی خواب آرام زمین‌ را بر هم می‌ریزند. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور این روز را به تمامی زمین‌شناسان و همراهان زمین تبریک و تهنیت عرض می‌نماید.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: روز جهانی زمین‌شناس


نظر شما :

زمین شناس ۱۹ تیر ۱۴۰۲ | ۱۲:۴۶
زمین شناسان کسانی هستند که با چکش های پی در پی خواب زمین را بر هم میزنند روز زمین شناس مبارک
پاسخ مدیر سایت ۱۹ تیر ۱۴۰۲ | ۱۲:۴۶

سلام
بر شما هم مبارک