مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی خبر داد: تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی به میزان ۸۰ هزار کیلومتر مربع از سطح کشور

۲۶ فروردین ۱۴۰۲ | ۰۷:۵۰ کد : ۲۸۸۶۴ اخبار روابط عمومى جهاد تبیین
تعداد بازدید:۴۷۲
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی خبر داد: تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی به میزان ۸۰ هزار کیلومتر مربع از سطح کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی طی فعالیت ۱۸ ماهه خود منجر به تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی، اکتشافی و ژئوفیزیک هوایی به میزان ۸۰ هزار کیلومتر مربع از سطح کشور شده است.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، تولید اطلاعات لایه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمی، زمین‌شناسی اقتصادی و ژئوفیزیک هوایی با مقیاس جدید یک‌پنجاه‌هزارم را با بهره‌گیری از آخرین روش‌های برداشت اطلاعات و آنالیز نمونه‌ها برای محیط خشکی در دستور کار خود قرار داده ‌است.

بر همین اساس، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی گفت: طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در فعالیت ۱۸ ماهه خود منجر به تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی، اکتشافی و ژئوفیزیک هوایی به میزان ۸۰ هزار کیلومتر مربع از سطح کشور شده است.

رضا جدیدی یکی از اهداف مهم اجرای این طرح را سرعت‌بخشی به روند تولید اطلاعات پایه حاکمیتی زمین‌شناسی و اکتشاف که نیاز و مقدمه حیاتی توسعه بخش معدن، عمران و زیرساخت کشور است، دانست و افزود: اجرای منظم و دقیق طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایرمعدنی در کشور نیاز سرمایه‌گذاران و فعالان بخش معدن، عمران و زیرساخت را در زمینه بهره‌گیری از اطلاعات پایه زمین‌شناسی و اکتشافی رفع می‌کند.

وی با بیان اینکه اطلاعات پایه حاکمیتی زمین‌شناسی و اکتشاف تاکنون به خوبی استفاده نشده، گفت: نتیجه این مساله، جانمایی‌های نامناسب زیرساخت‌های عمرانی و شهری، کشف نشدن ذخایر قابل توجه معدنی در کلاس جهانی و نظایر آن در سالیان اخیر بوده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در ادامه با اشاره به سابقه اجرای این طرح از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم، ادامه‌داد: این طرح در فعالیت ۱۸ ماهه خود منجربه تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی، اکتشافی و ژئوفیزیک هوایی به میزان ۸۰ هزار کیلومتر مربع از سطح کشور شده که درمقایسه با روند تولید اطلاعات پایه در سالیان گذشته دارای رکورد منحصر به‌فردی است.

جدیدی تصریح‌کرد: این رکورد با کمک کارشناسان و متخصصان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درقالب توافقنامه سه جانبه بخش معدن با حضور سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صمت رقم خورد.

وی ابراز امیدواری کرد با استمرار این طرح و بازنگری در نوع پشتیبانی و تامین منابع موردنیاز آن ازنظر منابع مالی و انسانی، در یک برنامه منظم پنج‌ساله، نیاز‌های اطلاعات پایه فعالان و سرمایه‌گذاران کشور در حوزه معدن، عمران و زیرساخت رفع شود.

جدیدی با اشاره به تنوع اطلاعات پایه تولید شده در این سازمان درقالب طرح تحول گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، تولید اطلاعات لایه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمی، زمین‌شناسی اقتصادی و ژئوفیزیک هوایی با مقیاس جدید یک‌پنجاه‌هزارم را با بهره‌گیری از آخرین روش‌های برداشت اطلاعات و آنالیز نمونه‌ها برای محیط خشکی در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد: همچنین از ابتدای سال با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد دریامحور و توسعه عمرانی و معدنی سواحل شمالی و جنوبی کشور، برنامه تحول زمین‌شناسی دریایی را درقالب تولید اطلاعات پایه ژئومورفولوژی، رسوب‌شناسی، ژئوشیمی زیست محیطی و زمین‌شناسی دریایی طراحی شده که مرحله نخست آن در شش ماهه نخست امسال در استان گیلان به اجرا درخواهد آمد.

جدیدی با اشاره به جایگاه منحصربفرد سازمان‌های زمین‌شناسی در جهان به عنوان تولیدکنندگان اطلاعات پایه تخصصی در حوزه علوم زمین و کشف ذخایرمعدنی گفت: تولید این نوع اطلاعات باتوجه به هزینه و ریسک بالا برعهده دولت‌ها است و در زمره وظایف حاکمیتی کشور است که لازمه آن درک درست مسوولان و برنامه‌ریزان کشور از اهمیت وجود اطلاعات پایه تخصصی و بازنگری در شیوه مواجهه با سازمان‌های دانش‌محوری مانند سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی است.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ازنظر وجود نیروی انسانی متخصص و تجهیزات فن‌آور دنیا دارای جایگاه ممتازی در کشور است و فعالیت‌های موثر آن مقدمه رشد و توسعه اقتصادی کشور در حوزه معدن، عمران و زیرساخت‌های عمرانی است.


لینک دانلود فایل

نظر شما :

حسین نبئی ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ | ۰۳:۵۳
سلام عالی جوینده یابنده است