مه دود کیفیت هوا و باران اسیدی

۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۴ | ۱۳:۴۸ کد : ۲۹۱۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۳
مه دود(Smog) و کیفیت ضعیف هوا یکی از مشکلات عمده زیست محیطی به خصوص در شهرهای پرجمعیت...
مه دود(Smog) و کیفیت ضعیف هوا یکی از مشکلات عمده زیست محیطی به خصوص در شهرهای پرجمعیت محسوب می شود.واکنش های شیمیایی مونواکسیدکربن ، اکسیدهای نیتروژن، ترکیبات ارگانیک فرار در حضور گرمای نور خورشید تشکیل شده است. نه تنها مه دود باعث ایجاد غبار مه  آلود و دودی رنگی در اطراف شهرهای بزرگ می شود، بلکه به خصوص در تابستان باعث ایجاد مشکلات موقت ومزمن تنفسی و وارد کردن صدمات جدی به ریه ها می شود. آلاینده هایی که درمه دود وجود دارند، از منابع مختلفی مثل دود حاصل از سوخت ماشین ها، دود سیگارها و واکنش های شیمیایی مختلف تولید می شوند. از آن جایی که واکنشی  که برای تولید مه دود انجام می شود به گرما نیاز دارد، مشکلات مربوط به مه دود در تابستان و در آب و هوای گرم وخیم تر و شدید تر است.منابع اصلی اکسیدهای نیتروژن خدمات الکتریکی، وسایط نقلیه حرکتی و موتوری و نیروگاه های صنعتی هستند. استفاده از گازطبیعی در بخش تولید برق، استفاده بیشتر از وسایط نقلیه گازسوز یا افزایش استفاده از گازطبیعی در صنعت همگی می توانند درمبارزه با تولید مه دود، به خصوص در مراکز و شهرها و جایی که احتمال تولید مه دود زیاد است، کاربرد داشته باشند. به خصوص در تابستان تقاضا برای گازطبیعی پایین است و مشکلات مربوط به مه دود شدیدتر است؛  نیروگاه های صنعتی و ژنراتورهای الکتریکی می توانند از گازطبیعی به عنوان سوخت به جای دیگر سوخت های فسیلی استفاده کنند. این کار در کاهش انتشار موادی که در تشکیل مه دود سهیم هستند کمک  مؤثری می کند و باعث ایجاد هوایی سالم تر و پاک تر خواهد شد.
برای مثال مطالعه ای که در سال 1995در سازمانی مربوط به مشکلات محیط زیست انجام شده است، نشان می دهد که تولید آلاینده هایی که به ایجاد مه دود کمک می کنند حدود 50 تا 70درصد با تعویض فصلی سوخت ژنراتورهای الکتریکی و نیروگاه های صنعتی و استفاده از گازطبیعی به جای دیگر سوخت ها کاهش پیدا کرده است.ایجاد مه دود باعث پایین آمدن کیفیت هوا می شود.این ذرات ازمواردی چون دوده، غبار، ذرات فلزات و ذرات آلاینده هوا تشکیل شده اند. تحقیقات  نشان می دهد خطر مرگ های زود هنگام برای ساکنان مناطقی که مواد آلاینده در هوای تنفسی شان بالاست،حدود 26درصد بیشتر از جاهایی است که مواد آلاینده در هوای تنفسی شان کمتر است. گازطبیعی تقریبا هیچ ذرات آلاینده ای به داخل هوا منتشر نمی کند. در واقع انتشار ذرات آلاینده حاصل از سوخت گازطبیعی نود درصد پایین تر از احتراق نفت و 99درصد پایین تر از احتراق زغال سنگ است. بنابراین افزایش استفاده از گازطبیعی به جای دیگر هیدروکربن های کثیف تر می تواند به کاهش تولید آلاینده ها در هوا کمک شایانی بکند.
باران اسیدی یک مشکل دیگر زیست محیطی است که اثرات مخرب بسیاری براتمسفر زمین دارد. باران های اسیدی باعث وارد آمدن خسارات بسیاری به مزارع، جنگل ها و حیات وحش و  به وجود آمدن مشکلات تنفسی و دیگر امراض می شود. باران اسیدی زمانی تشکیل می شود که دی اکسید سولفور و اکسیدهای نیتروژن با بخار آب و دیگر مواد شیمیایی همراه با  نورخورشید واکنش انجام دهندکه ترکیبات اسیدی در هوا تولید می شود. منبع اصلی باران اسیدی که باعث آلودگی شدید و تولید دی اکسید سولفور و اکسیدهای نیتروژن می شوند، نیروگاه هایی هستند که با سوخت زغال سنگ کار می کنند. از آن جایی که گازطبیعی هیچ گونه دی اکسید سولفوری تولید نمی کند و تا 80درصد کمتر از احتراق زغال سنگ اکسیدهای نیتروژن تولید می کند، استفاده مکرر از آن می تواند باعث کاهش چشمگیر باران های اسیدی شود.
 

محسن مظفری افشار

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :