رئیس سازمان محیط زیست خواستار شد : استقرار نظام زیست‌محیطی بر معادن کشور

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۴:۱۱ کد : ۳۱۰۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۳
دکتر معصومه ابتکاررئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌و‌گوی اختصاصی که با بخش خبری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام داد،‌در پاسخ به این سئوال که موضع سازمان محیط زیست در قبال فعالیت‌های اکتشافی و معدنی ...

بدنبال بهبود عملکرد زیست‌محیطی و دستیابی به توسعه پایدار بخش معدن در کشور، استقرار نظام زیست‌محیطی منطبق با ضوابط و استانداردهای بین‌المللی باید به شکل جدی‌تری در فعالیت‌های معدنی انعکاس یابد.
دکتر معصومه ابتکاررئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌و‌گوی اختصاصی که با بخش خبری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام داد،‌در پاسخ به این سئوال که موضع سازمان محیط زیست در قبال فعالیت‌های اکتشافی و معدنی چیست، افزود: این سازمان حمایت و نظارت همه جانبه را براجرای فعالیت‌های اکتشافی و معدنی طبق ضوابط، آیین‌نامه‌ها و استانداردهای زیست‌محیطی کشور و دنیا بعمل می‌آورد که تشکیل شورای عالی محیط زیست در زمینه فعالیت‌های معدنی نقطه عطفی در این زمینه بشمار می‌آید.
وی افزود : در زمینه تعیین ضوابط فعالیت‌های معدنی با انجام مطالعات وارزیابی اثرات زیست‌محیطی (EIA )، محدوده‌های مجاز شناسایی و معرفی شده که معدنداران و معدنکاران می‌توانند با انطباق اجرای ضوابط و استاندارد‌های زیست‌محیطی بر فعالیت‌های عملیاتی خود مشارکت هرچه‌بیشتر داشته باشند.
دکتر ابتکار روند نزولی فعالیت‌های معدنی در کشور را نتیجه عدم توجه سیاستگذاران به این بخش دانست و گفت : بدلیل عقب‌افتادگی بخش معدنی از صنعت، ما به لحاظ ظرفیت‌سازی آموزشی مدیران و کارشناسان و تبیین نقش و جایگاه مطالعات زیست‌محیطی منطبق براستاندارد‌های جهانی با مشکل مواجه هستیم این در حالیست که این موضوع در صنایع کشور به دلیل گستردگی و فضای باز موجود به جایگاه واقعی خود دست پیدا کرده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست‌، استمرار سیستمهای زیست‌محیطی را در حین اجرای فعالیت‌های معدنی مهم برشمرد و تصریح کرد : متاسفانه به سبب عدم رعایت آیین‌نامه‌ها،‌ما هرساله ناچار به توقف و ممانعت از ادامه فعالیت‌ برخی شرکتها و معادن می‌شویم که به رغم سرمایه‌گذاری بالا چون افزایش آلایندگی‌ها و مخاطرات زیست‌محیطی راموجب می شود، متوقف می‌شوند.
وی در این خصوص بر استفاده از کارشناسان و مشاوران آشنا به ضوابط محیط زیست تاکید کرد و خاطرنشان شد : این امر علاوه بر کاهش آلایندگی‌ها،‌صرفه‌ اقتصادی بیشتری را در درازمدت برای معدنداران به همراه خواهد داشت.
گفتنی است دکتر ابتکار از عملکرد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در راستای بهبود عملکرد زیست محیطی و دستیابی به توسعه پایدار بخش معدن اظهار رضایت کرد و افزود : امید است با رعایت تمامی قوانین زیست‌محیطی شاهد بالندگی هرچه‌بیشتر فعالیت‌های معدنی و صنعتی در کشور باشیم.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :