یک کارشناس بخش صنعت و معدن:ایران از نظر ذخایر معدنی مس در رتبه هفدهم جهان قرار دارد

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۴:۰۸ کد : ۳۱۳۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۳
یک کارشناس بخش صنعت و معدن گفت:ایران از نظر ذخایر معدنی مس در رتبه هفدهم جهان قرار دارد.

یک کارشناس بخش صنعت و معدن گفت:ایران از نظر ذخایر معدنی مس در رتبه هفدهم جهان قرار دارد.
حسین اعتمادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی مهربا بیان این مطلب گفت: میزان ذخایرقطعی مس در ایران 14 میلیون تن است که معادن مس ایران شامل سرچشمه، میدوک و سونگون می باشد.
وی افزود: سالانه حدود 160 هزار تن مس کاتد در ایران تولید می شود که این رقم تا پایان سال 88 سالانه به 350 هزار تن خواهد رسید.
وی تصریح کرد: با بهره برداری از دو طرح مهم شرکت ملی مس میدوک و خاتون آباد ظرفیت تولید این فلز( با مس سرچشمه) از 150 هزار تن به 280 هزار تن افزایش یافت که راه اندازی این دو طرح معدنی و صنعتی از دستاوردهای مهمی در این صنعت تلقی می شود.
کارشناس بخش صنعت و معدن خاطر نشان کرد: با راه اندازی مس سونگون ظرفیت تولید آن سالانه به 350 هزار تن افزایش خواهد یافت.
وی تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع مس را یکی از مشکلات اصلی این صنعت در آینده برشمرد و برنامه جدی کشورهای آسیایی به ویژه چین برای افزایش ظرفیت مس را از جمله دلایل این امر ذکر کرد.
اعتمادی تصریح کرد: ایران برای تهیه و تامین مواد اولیه کارخانه های باید در راستای بهره برداری از معادن جدید مس هرچه سریعترگامهای اساسی بردارد تا درآینده با مشکلات جدی روبرو نشود.
بر اساس گزارش خبرنگار اقتصادی مهر‏، ذخایر معدنی مس کل جهان ( به استثنای چین و شوروی) 57 هزارمیلیون تن بر آورد شده است که ذخیره قطعی مس ایران حدود 1900 میلیون تن بوده که معادل 5/3 درصد از ذخایرمعدنی مس جهان می باشد.
خبرگزاری مهر

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :