گسل‌های پنهان در لایه‌های آبرفتی تهران شناسایی می‌شوند

۳۰ خرداد ۱۳۸۴ | ۱۳:۲۶ کد : ۳۱۴۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۴۹
طرح شناسایی زیر سطحی گسل‌های تهران با بهره گیری از داده های لرزه‌نگاری دو بعدی با مشارکت پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی، شرکت عملیات اکتشاف نفت و مرکز پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اجرا می‌شود.

طرح شناسایی زیر سطحی گسل‌های تهران با بهره گیری از داده های لرزه‌نگاری دو بعدی با مشارکت پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی، شرکت عملیات اکتشاف نفت و مرکز پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اجرا می‌شود.

دکتر محمد مختاری، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با اعلام این مطلب به خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: مذاکرات لازم برای اجرای این طرح انجام شده و در صورت تامین اعتبارات لازم اجرای این طرح را به زودی آغاز می‌کنیم.

وی درباره اهمیت اجرای این طرح گفت: تهران بزرگ به دلیل قرار گرفتن بر روی گسل‌های بزرگی همچون گسل شمال تهران، ری، کهریزک، داوودیه و دیگر گسل‌های پراکنده یکی از شهرهای زلزله خیز کشور محسوب می‌شود. موقعیت ویژه این کلانشهر به عنوان پایتخت و جمعیت بسیار زیاد آن که در صورت وقوع زلزله خسارات زیاد و غیر قابل جبرانی متحمل خواهد شد باعث شده که مساله لرزه خیزی این شهر با حساسیت بیشتری دنبال شود؛ لذا مطالعات زمین شناسی و ژئوفیزیکی به منظور شناسایی گسلهای تهران، به خصوص گسلهای پنهان در زیر آبرفت‌ها از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردارست.

مختاری تصریح کرد: با اطلاعات بدست آمده از این مطالعات ضخامت آبرفت، توالی لایه‌ها، عمق سنگ کف، زونهای گسسته و شیب و امتداد گسل و پارامترهای دینامیکی مورد نیاز سازه مانند سرعت امواج لرزه‌یی، مدول یانگ، مدول برشی و نسبت پواسون تعیین می شود.

وی در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: هدف از انجام این پروژه، بررسی نوار 8 تا 10 کیلومتری مجاور به جبهه کوهستان در بخش شمالی شهر تهران است که تمام شواهد فعالیتهای نوزمین ساختی را نشان می دهد. از این رو یافتن ارتباط ساختاری این نوار و دلیل فرازگیری نسبی آن می تواند کمک بزرگی در برآورد خطر زمین لرزه برای شهر تهران باشد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در عین حال خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود گسلی ناشناخته در انتهای جنوبی نوار یاد شده در زیر مخروط‌افکنه‌های جوان پنهان مانده باشد. همچنین، احتمال می رود گسلهای متعدد ناشناخته‌ای در زیرآبرفتها درحد فاصل گسلهای کهریزک و شمال تهران وجود داشته باشد که در صورت وجود گسل‌های پنهان با توجه به ضخامت زیاد آبرفت، خطرات تقویت امواج لرزه‌یی وجود دارد.

دکتر مختاری در پایان با بیان اینکه تنها راه ممکن برای روشن کردن وضعیت این گونه ساختارها و ارتباط آنها با ساختارهای اصلی موجود یا پنهان، برداشت هندسه ژرفی این پهنه های گسلی با کمک روشهای ژئوفیزیکی است، خاطرنشان کرد: این قبیل مطالعات در شهرهای بزرگ دنیا که خطرات لرزه‌ای کمتر از تهران داشته‌اند مانند لندن و پاریس انجام شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :