تصویر آتشفشان نیکلسون در مریخ

۲۸ تیر ۱۳۸۴ | ۱۲:۵۴ کد : ۳۳۲۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۱۱
فضاپیمای «مارس اکسپرس» تصویر جدیدی از کوه آتشفشانی «نیکلسون» در مریخ تهیه کرد.

 
فضاپیمای «مارس اکسپرس» تصویر جدیدی از کوه آتشفشانی «نیکلسون» در مریخ تهیه کرد.
به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این کوه که در لبه جنوبی «آمازونیاس پلانتیا» در مریخ قرار دارد، 100 کیلومتر پهنا دارد و کوه بسیار بلند برآمده‌ای در مرکز آن واقع شده است.
آتشفشان‌های بزرگ اغلب چنین قلل مرتفعی در میان خود دارند. این آتشفشان به مقدار زیادی توسط باد و آب فرسایش یافته است.
این تصویر با یک دوربین استریوی با تفکیک پذیری بالا (HRSC) توسط فضاپیمای مارس اکسپرس گرفته شده که آتشفشان نیکلسون را در نوار جنوبی آمازونیاس پلانتیا در مریخ نشان می‌دهد.
این دوربین عکس را در جریان مدار 1104 گرفته است که تفکیک پذیری آن در حدود 3/15 متر در هر سلول تصویری است . این چشم انداز ، منطقه پیرامون آتش‌فشان نیکلسون را در 0 درجه جنوبی و 5/195 درجه شرقی نشان می‌دهد .
دهانه این آتش‌فشان 100 کیلومتر پهنا دارد و در شمال غربی منطقه‌ای به نام مدوسای فوسای ( Medusae Fosae ) قرار گرفته است .در مرکز این آتش‌فشان ترکیب برآمده‌ای به طول 55 کیلومتر و پهنای 37 کیلومتر واقع شده‌ که تا مرتفع‌ترین منطقه این آتش‌فشان با ارتفاع 5/3 کیلومتر بالای بستر دهانه ، توسعه یافته است .
به گزارش ایسنا از پارس‌اسکای، هنوز مشخص نیست که چگونه این ترکیب مرکزی بدین شکل در‌آمده و چه نوع فرآیندهایی باعث پدید آمدن چنین ساختمانی شده است.
تصور می‌شود که بقایای تپه می‌توانسته ترکیبی از مواد زیر زمینی بوده باشد و یا در نتیجه خلا جوی چنین شکلی پدید آمده باشد.
ترکیب مرتفع مرکز این تپه، قله مرکزی این دهانه است و هنگامی تشکیل شده است که مواد مذاب سطحی هنگام تشکیل دهانه متراکم شده‌اند. با این وجود واضح است که این ساختار پس از تشکیل توسط باد و یا حتی آب دچار دگرگونی‌های سطحی شده است.
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :