ماشین آلات معدنی وارداتی عمر بالای 15 سال دارند

۲۸ شهریور ۱۳۸۴ | ۰۸:۲۱ کد : ۳۳۶۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۵۱
مدیر عامل شرکت هپکو از آمادگی این شرکت برای تامین کلیه ماشین آلات معدنی بخش خصوصی خبر داد.

مدیر عامل شرکت هپکو از آمادگی این شرکت برای تامین کلیه ماشین آلات معدنی بخش خصوصی خبر داد.
رفیعی گفت: این شرکت برای تامین ماشین آلات مورد نیاز معدنکاران کشور هیچ محدودیتی از لحاظ ظرفیت تولید ندارد و می تواند ماشین آلات مورد نیاز را در اختیار معدنکاران قرار دهد.
وی افزود: براساس یک قرار داد، تا پایان برنامه چهارم هزار دستگاه لودر و بولدزر از طریق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی با تسهیلات ویژه به معدنکاران واگذار خواهد شد که سال گذشته 200 دستگاه واگذار شده و تا پایان سال جاری نیز 200 دستگاه دیگر در اختیار معادن قرارخواهد گرفت.
او با اشاره به مشکلات مالی معدنکاران گفت: هیچ کجای دنیا معدنکار پولی را برای ماشین آلات در ابتدای راه نمی پردازد بلکه دستگاه را با بهره صفر تا یک درصد قسطی خریداری نموده و با آن شروع به فعالیت می کند. این در حالی است که در کشورما، معدنکار باید با بهره بالای بانک برای خرید ماشین آلات اقدام کند و سودی که از تولید مواد معدنی نصیبش می شود را باید چند برابر کند تا توان پرداخت اقساط را داشته باشد.
مدیرعامل شرکت هپکو توسعه بخش معدن و با بالابردن بهره وری در این بخش را در گرو نوسازی ماشین آلات دانست و گفت: دولت باید برای نوسازی ماشین آلات معادن هزینه کند تا این بخش توجیه اقتصادی داشته باشد و اشتغال موجود در آن حفظ شود.
وی افزود: کشور توان تولید ماشین آلات معدنی را دارد و دولت به جای حمایت از واردات ماشین آلات دسته دوم بهتر است چاره اندیشی کند تا معدنکار از تسهیلات مناسب برای خرید ماشین آلات ارزان قیمت استفاده نماید.
رفیعی تصریح کرد: قیمت ماشین آلات معدنی هپکو به مراتب پایین تر از مشابه خارجی آن است و به خاطر کمک به بخش معدن کشور قیمت داخلی این ماشین آلات برای معدنکاران ارزان تر است.
او افزود: محصولات داخلی از لحاظ کیفیت در حد نوع خارجی آن است و حتی گاهی به خاطر قطعات به کار رفته از آن با کیفیت تر است.
وی با انتقاد از به کارگیری ماشین آلات معدنی دسته دوم در معادن کشور گفت: متاسفانه  بیشتر ماشین آلاتی که وارد شده اند عمری بالای 15 سال دارند و به 5 ساله در داخل به معادن واگذار می شوند  و این عملکرد توهین به مملکت است چون کشور توانایی ساخت این ماشین آلات را با کیفیت برابر و قیمت ارزان دارد و دلیلی نیست که ماشین آلات دسته دوم که راندمان مناسبی  ندارد به کشور وارد گردد.
رفیعی افزود: به طور میانگین بیشتر ماشین آلات مورد استفاده در معادن کشور عمری بالای 17 سال دارند . این در حالی است که بر اساس نرم های جهانی عمر ماشین الات نباید از 5 سال بیشتر باشد چرا که اقتصادی نیست.
مدیر عامل شرکت هپکو، لودر و بلدزر را مهمترین نیاز معدنکاران بخش خصوصی دانست و گفت: 2 هزار و هشتصد معدن فعال در کشور وجود دارد که تمامی آنها نیاز به نوسازی و تجهیز  دارند بنابراین می توان گفت: معادن کشور درحال حاضر دست کم به 5 هزاردستگاه لودر و بولدزر نیاز دارند که با توجه به ظرفیت شرکت هپکو می توان به تمامی نیاز معدنکاران داخلی پاسخ مثبت گفت.
وی افزود: ظرفیت شرکت هپکو ساخت سالانه 5 هزار دستگاه ماشین آلات است که سهم بخش معدن از این میزان تنها ده درصد است.
او تاکید کرد: کشور به هیچ وجه مشکل تامین ماشین آلات معدنی را ندارد و به خاطر نداشتن تقاضا 50 درص از ظرفیت کارخانه هپکو صر ف ساخت تجهیزات می شود
 
 
خبرگزاری مهر
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :