جهانگیری در مراسم افتتاح مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی اعلام کرد: در بسیاری از مناطق ایران می توان به ذخایر طلا دست یافت

۲۸ شهریور ۱۳۸۴ | ۰۸:۱۷ کد : ۳۳۸۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۱۵
وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاح فاز نخست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران گفت: بر اساس مطالعات اولیه می توان در بسیاری از مناطق ایران به ذخایر طلا دست یافت.

وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاح فاز نخست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران گفت: بر اساس مطالعات اولیه می توان در بسیاری از مناطق ایران به ذخایر طلا دست یافت.
وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاح فاز نخست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران درجمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ایران از نظر پتانسیل مواد معدنی جزء مناطق مهم می باشد، گفت: بر اساس مطالعات زمین شناسی ذخایر معدنی قابل توجهی در ایران وجود دارد.
وی میزان ذخایرقطعی و احتمالی مواد معدنی در کشور را حدود 53 میلیارد تن ذکر کرد و افزود: تا کنون در بسیاری ازمناطق کشور مطالعات اولیه زمین شناسی صورت نگرفته است.
وی تصریح کرد: طی برنامه سوم توسعه اقتصادی کشور، در زمینه زمین شناسی جهشی در راستای نقشه های زمین شناسی انجام شده و سازمان زمین شناسی 20 منطقه  پتانسیل دار را مشخص کرده است.
وزیر صنایع و معادن با اشاره به اینکه از اواسط برنامه دوم توسعه اقتصادی کشوراین اعتقاد بوجود آمد که بر اساس مطالعات اولیه می توان در بسیاری از مناطق ایران به ذخایر طلا دست یافت، خاطر نشان کرد: بر این اساس در این مدت یاد شده تا کنون بیش از 200 تن ذخایر طلا بدست آمد.
وی افزود: بر اساس استراتژی توسعه صنعتی کشورباید تا مرحله دسترسی به دانش فنی و مطالعات پایه در بخش صنایع معدنی پیش رویم و در زمینه بخش دانشگاهی، تحقیقاتی و پژوهشی طوری سیاستگزاری شود که نه تنها وارد کننده دانش فنی نباشیم بلکه صاحب این دانش نیزشویم.
وی تصریح کرد: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی باید به بهترین مرکزتحقیقات فرآوری مواد معدنی در کشور و منطقه تبدیل شود تا علاوه بر اینکه پاسخگوی نیاز داخل باشیم در سطح منطقه نیزحرف اول را برای گفتن داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه مرکزتحقیقات فرآوری مواد معدنی  ایران باید بعنوان مرکزی مستقل عمل کند، تصریح کرد: این امر یکی از اهداف راه اندازی این مرکز می باشد.
به گفته وی، فعالیت این مرکز باید فراتر ازایران باشد و علاوه بر اینکه بعنوان پایه تحقیقاتی فرآوری مواد معدنی کشورهای عضو اک وتبدیل شود حتی نیاز سایرکشورها را نیزدر این زمینه تامین کند.   
جهانگیری با اشاره به اینکه صنایع معدنی در سالهای گذشته از نظر کمی و کیفی از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است، گفت: بخش عظیمی از صادرات غیر نفتی کشور به این بخش اختصاص دارد.
وی افزود: در حال حاضربیش از 30 درصد کالاهای صنعتی کشور به صنایع فلزی و غیر فلزی اختصاص دارد و تکیه بر اقدامت تحقیقاتی از سیاستهای جدی است که در برنامه چهارم باید کامل شود.
وی حجم قراردادهای منعقد شده طی برنامه سوم میان بخش تحقیقات با دانشگاهها را بیش از 400 هزارفقره برشمرد و تصریح کرد: ارزش این میزان قرارداد به مبلغ 170 میلیارد تومان بوده است.
وزیر صنایع و معادن استفاده نیروهای کیفی دانشگاهی و با مهارت ازمرکزتحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران را از دغد غه های این مرکز ذکر کرد  و گفت: با دسترسی به این هدف می توان به یک کانون فکری برای توسعه صنایع معدنی کشور در آینده تبدیل شد.
قائم مقام معاونت برنامه ریزی وزارت صنایع و معادن نیز در مراسم اففتاح این مرکزافزود: ذخایرو تنوع مواد معدنی از مزیت های نسبی اصلی کشور است که در دنیای دانش محور امروزاین مواد باید با بکارگیری فناوری های روزو به دست آوردن حداکثرارزش افزوده در مراحل فرآوری تبدیل به مزیت رقابتی شده و ضمن توسعه صنایع داخلی به بازارهای صادراتی عرضه شوند.
رضا اشرف سمنانی تصریح کرد: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران پل ارتباطی معادن با صنایع معدنی و متالوژی است که این مرکزدر کلاس جهانی طراحی شده و به کارگیری و توسعه پیشرفته ترین فناوری ها در مواد از اهداف این مرکز می باشد.
به گفته وی، استراتژی توسعه پژوهش و فناوری در صنایع واسطه ای با تکیه برحجم ذخایرمعدنی کشوراز پژوهش های بنیادی و برقراری چرخه دانش تا تجاری سازی نتایج پژوهش و فناوری است.
خبرگزاری مهر

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :