بررسی هفتگی کوههای آتشفشانی در آلاسکا

۰۱ آبان ۱۳۹۰ | ۱۴:۱۰ کد : ۳۴۹۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۶۱
کوه اسپور در آلاسکا دارای بالاترین میزان فعالیت لرزه های ثبت شده می باشد.این آتشفشان توسط ماهواره های...
کوه اسپور در آلاسکا دارای بالاترین میزان فعالیت لرزه های ثبت شده می باشد.این آتشفشان توسط ماهواره های تحقیقاتی بررسی و تصاویر زیادی از ان دریافت شده است ولی فعالیت این کوهبطور واضح نمایان نبود ولی نشانه هائی از یک ولکانیک قریب الوقوع دیده می شد.
کوه اسپور یک کوه یخی و پوشیده از برف است که در غرب خلیج کوک واقع است تاریخچه این آتشفشان برمیگردد به سال 1953 و 1992 که دهانه اصلی آن در 5/3 کیلومتری جنوب نوک قله واقع شده است . این اتشفشان دارای انفجارهای بسیار کوتاه و مختصر است و دارای ستونهائی از خاکستر که تا ارتفاع 20 کیلومتری پرتاب شده اند و د نقاطی دور تا چندین میلیمتر رسوب کرده اند که رسوبات انها در مرکز جنوب آلاسکا تا 6 میلیمتر می رسد که در سال 1953 رخ داده است.آخرین فوران شناخته شده قله اسپور حدود 5 هزار سال پیش است که هنوز این کوه یکسری از خطرات عمده و اصلی را که در آینده رخ خواهد داد مثل ابرهای خاکستر و یا ریزش خاکسترها مثل باران – جریانهای پیروکلاستیک و ماگماها هشدار می دهد
دیگر آتشفشانهای آلاسکا:

لرزه های متناوب در آلاسکا ناشی از 28 آتشفشان فعال می باشد.خاکسترهای این اتشفشانهاپس از ریزش باعث افزایش گرمای سطحی می شوند .تصاویر ماهواره ای هرروز تمامی آتشفشانهای آلاسکارا تجزیه و تحلیل می کند بعضی از این آتشفشانهاممکن است آشکار باشند و بعضی دیگر پنهان!! اما تمامی اینها در یک اندازه خطرناک هستند.


محسن مظفری افشار

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :