<P dir=rtl>هیات وزیران تعدادی ازآیین‌نامه‌های اجرایی قانون ”تسهیل نوسازی صنایع کشور” را تصویب کرد.</P>

۱۰ فروردین ۱۳۸۳ | ۰۸:۱۴ کد : ۳۵۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۶۵
<P dir=rtl>   در جلسه صبح امروز هیات وزیران که به ریاست حجت‌السلام خاتمی ـ رییس جمهور ـ تشکیل شد، آیین‌نامه‌های ...</P>

هیات وزیران تعدادی ازآیین‌نامه‌های اجرایی قانون ”تسهیل نوسازی صنایع کشور” را تصویب کرد

   در جلسه صبح امروز هیات وزیران که به ریاست حجت‌السلام خاتمی ـ رییس جمهور ـ تشکیل شد، آیین‌نامه‌های اجرایی قانون تنظیم بخشی از مقررات ”تسهیل نوسازی صنایع کشور” مطرح و تعدادی از آن‌ها به تصویب رسید.
   به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس آیین‌نامه اجرایی ماده (4) این قانون، سازمان امور مالیاتی با دریافت تاییدیه‌های یکی از حسابرسان رسمی ایران در زمینه‌های افزایش سرمایه پرداخت شده، رعایت حداقل نصاب افزایش سرمایه به نحوی که نسبت سرمایه به بدهی‌های شرکت از 30 درصد کمتر نباشد، معادل 20 درصد افزایش سرمایه که در مدت چهار سال بعد از تاریخ تصویب قانون صورت پذیرفته باشد را در سال‌های مالی بعد از تاریخ افزایش سرمایه و تا پنج سال از درآمد مشمول مالیات شرکت صنعتی کسر می‌کند.
   براساس آیین نامه ماده (5) قانون مذکور، شرکت‌ها و واحدهای صنعتی و معدنی مکلف هستند معادل دو درصد از سود خالص خود را برای اجرای پروژه‌های بهره‌وری سبز و اجرای پروژه‌های پژوهشی جهت به کارگیری بسته‌بندی‌های قابل بازیافت در محصولات، اجرای پروژه‌های پژوهشی مرتبط با سیستم‌های مدیریت زیست محیطی، حمایت از پروژه‌های پژوهش زیست‌محیطی، ظرفیت‌سازی و اشاعه فرهنگ زیست‌محیطی عمومی و تخصصی واحد، هزینه کنند.
   براساس یکی دیگر از آیین‌نامه‌های مصوب، وزارت مسکن و شهرسازی موظف است مدت دو ماه از تاریخ ارایه مدارک مربوط به مالکیت زمین محل استقرار در محدوده قانونی شهر و تاییدیه شرکت شهرک‌های صنعتی استان مربوط مبنی بر انتقال واحد صنعتی به یکی از شهرک‌های صنعتی مصوب نسبت به تغییر کاربری عرصه واحد صنعتی به یکی از کاربری‌های مسکونی یا تجاری و یا اداری اقدام کند.
   براساس آیین‌نامه اجرایی ماده (8) قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل نوسازی صنایع کشور، به واحدهای صنعتی که در فرآیند تولید محصولات صنعتی و یا کالای تمام شده صنعتی براساس معیارهای تدوین شده (کاهش مصرف انرژی موضوع ماده (121) قانون برنامه سوم) صرفه‌جویی انرژی صورت گیرد، مشمول تشویق‌ خواهند شد؛ همین واحدهای صنعتی اگر در محصول صنعتی آن‌ها مازاد مصرف انرژی نسبت به معیارهایی که تصویب شده است وجود داشته باشد، مشمول جریمه‌ خواهند شد.
   متقاضیان استفاده از تشویق در نظر گرفته شده در این آیین‌نامه باید اظهارنامه‌ای مبنی بر میزان صرفه‌جویی ناشی از کمتر مصرف شدن انرژی نسبت به معیارهای تدوین شده را براساس میزان تولید سال مورد درخواست تنظیم و به سازمان بهینه‌سازی انرژی ارائه کند.
   براساس آیین‌نامه اجرایی ماده (9) قانون یاد شده، تعداد نیروی انسانی مازاد هر بخش در چارچوب طرح ارتقاء کیفیت و بهره‌وری، با توافق تشکل کار گروهی و مدیریت هر شرکت مشخص و به سازمان تامین اجتماعی جهت تحت پوشش قرار گرفتن بیمه بیکاری معرفی می‌شوند و تاریخ شروع پرداخت مقرری بیمه بیکاری براساس اعلام ترک کار توسط کارفرما خواهد بود.
   هم‌چنین در این جلسه آیین‌نامه ساماندهی ماموریت‌های خارج از کشور کارکنان دولت مطرح و ضمن تایید کلیات برای بررسی به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارجاع شد تا با همکاری دستگاه‌های ذیربط بررسی و حداکثر ظرف یک ماه نتیجه اعلام شود.
   در این جلسه دو میلیارد ریال جهت ترمیم و آسفالت راه‌های روستایی اطراف شهر مقدس مشهد اختصاص یافت.
  

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :