<P dir=rtl>یقین داریم بدون تحقیقات به توسعه دست نمی‌یابیم .</P>

۱۰ فروردین ۱۳۸۳ | ۰۸:۴۶ کد : ۳۵۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۱۶
<P dir=rtl>مهندس رضا اشرف سمنانی :بسیاری از صنایع کشور با خرید تجهیزات از خارج ایجاد شده اند و فعالیت مستمر آنها در گرو انتقال دانش‌فنی است. بخش عمده این واحدها ...</P>

مهندس رضا اشرف سمنانی مشاور وزیر قائم مقام معاونت توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن :

یقین داریم بدون تحقیقات به توسعه دست نمی‌یابیم .

بسیاری از صنایع کشور با خرید تجهیزات از خارج ایجاد شده اند و فعالیت مستمر آنها در گرو انتقال دانش‌فنی است. بخش عمده این واحدها برای ادامه فعالیت و گسترش نیازمند انجام کارهای تحقیقاتی هستند. وزارت صنایع و معادن که بخشی بزرگی از واحدهای تولیدی را تحت پوشش دارد برنامه منسجمی برای بهره‌گیری از توان تحقیقاتی کشور تدوین کرده است. در گفت‌وگویی که می‌خوانید مهندس رضا اشرف سمنانی، قائم مقام معاونت توسعه و فناوری،‌ با تجربه‌ای 36 ساله در صنعت، برنامه‌های این وزارتخانه را تشریح کرده است. ایشان ضمن اشاره به فعالیت‌های وزارت صنایع و معادن می‌گوید: باید بوروکراسی اداری در بخش تحقیقات را به کمترین حد خود برسانیم و به واحدها اختیارات کافی بدهیم. او تاکید می‌کند که این کار باید با یک نظام ارزیابی کارآمد همراه صورت بگیرد تا از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری شود.

وضعیت تحقیقات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
پژوهش باید از نیاز نشات بگیرد تا اثرگذار باشد، در حالی که در کشور ما این‌گونه نبوده است. البته مشکلات دیگری نیز در این بین وجود دارد. از طرفی بخشی از تحقیقات انجام شده نتوانسته اثرگذاری خود را اثبات کند تا بتوانند به ایجاد انگیزه بینجامد. از طرف دیگر بستر لازم یعنی منابع، نیروهای تحقیقاتی و شرایط مورد نیاز تحقیقات هم، آنچنان که باید، فراهم نبوده است؛ مقصودم مجموعه عواملی است که باید دست به دست هم بدهند تا تحقیقات شکل بگیرد.
پژوهش کاری سخت،‌ طاقت‌فرسا و دانش‌بر است. در گذشته شناختی کمی در باره اثرگذاری تحقیقات در کشور وجود داشت و واحدهای تولیدی و ستادی ما نیاز به پژوهش را احساس نمی کردند . این در حالی بود ‌که برنامه تحقیقاتی باید به گونه‌ای طراحی می‌شد که نیاز آنها را برطرف می‌کرد.
اما کم کم جامعه ما به این مرحله رسید که تحقیقات بحث مهمی است و وقتی کشور ما با کشورهای همسایه و کشورهایی که شرایط ما را داشتند، مقایسه شد، نتیجه این مقایسه نشان داد که تحقیقات در کشور ما هنوز فاصله زیادی با این کشورها دارد و از جایگاه درخوری برخوردار نیستیم. شاید فاصله ما با کشورهای پیشرفته طبیعی باشد اما جایگاه ما در مقایسه با کشورهای در حال توسعه نیز قابل دفاع نبود.
پرسشی که بسیاری اوقات در محافل مطرح شده این است که وقتی هوش و خلاقیت ایرانی‌ زبانزد است و نیروهای تحصیلکرده ما که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند به موفقیت دست‌یافته‌اند پس چرا ما در کشور موفق نیستیم. این واقعیت از یک مشکل ریشه‌ای حکایت می‌کند وآن اینکه مدیریت تحقیقاتی ما هنوز نتوانسته موفقیت لازم را به دست بیاورد و با نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد.
اما در سال های اخیر دیدگاه‌ها تغییر کرده و به عنوان نمونه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشگام ایجاد این دیدگاه مثبت بوده است. یادم هست که همیشه بحث‌های چگونگی برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه مدام با دشواری و فشار همراه بود و کارها با کندی کسالت‌باری پیش می‌رفت، اما اکنون اینطوری نیست. خوشبختانه دیدگاه بخش های دانشگاهی و مدیران تحقیقاتی ما با بخش‌های صنعت و تولید بسیار به هم نزدیک شده است. اثرات آن هم خیلی خوب بوده است. در حالی که مدت کمی است که این روند شروع شده است اما اثرات آن مشهود و مطلوب است.
در وزارت صنایع و معادن چه تحولاتی در زمینه تحقیقات صورت گرفته است؟
ما سیاست‌های مختلفی را در بخش صنعت و معدن به کار گرفته‌ایم. به طور مثال با بررسی مشکلات کوشش کردیم علت‌های عدم شکل‌گیری و ریشه‌دار شدن تحقیقات را در یابیم. نتیجه این شد که دریافتیم تحقیقات در این بخش‌ها تقاضا‌محور نبوده است. در حقیقت چون بسیاری از تحقیقات انجام شده در این بخش مصرف نداشته است،‌ سبب یک نوعی بدبینی نسبت به تحقیقات شده است. به همین جهت کوشیده‌ایم این روند را تغییر و پروژه‌های تحقیقاتی را به سمت تقاضا محوری سوق دهیم.
سیاست دومی که در این مجموعه به کار گرفتیم، کاربرد بهینه منابع بود. یعنی چگونه می‌شود از این منابع با وجود محدویتی که وجود دارد در زمینه‌های مورد نیاز بهره گرفت.
موضوع دیگر توسعه پتانسیل تحقیقاتی کشور بود. یعنی به تقویت بخش خصوصی و فعالیت واحدهای R&D پرداختیم.
بحث گسترش از مرزهای دانش تا تجاری‌سازی تحقیقات یکی دیگر از سیاست‌های وزارت صنایع و معادن بود. پیش از این مبنا بر تحقیقات پایه‌ای قرار داشت. این بخش از تحقیقات اگر چه به جای خود اهمیت دارد، ولی همه نیازها را رفع نمی‌کند .

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :