<P dir=rtl>ابتکار: انجام ارزیابی‌های زیست محیطی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.</P>

۱۱ فروردین ۱۳۸۳ | ۰۸:۱۱ کد : ۳۵۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۷۲
<P dir=rtl>هشتمین اجلاس ویژه شورای حکام برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و نشست وزرای محیط زیست جهان ...</P>

ابتکار: انجام ارزیابی‌های زیست محیطی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
 هشتمین اجلاس ویژه شورای حکام برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و نشست وزرای محیط زیست جهان روز دوشنبه در مرکز همایشهای بین‌المللی جیوجو کره جنوبی برگزار شد.
در این اجلاس که یکهزار و 200 تن از نمایندگان وزارتخانه‌های محیط زیست 140 کشور جهان و نمایندگانی از سازمانهای دولتی و غیردولتی حضور دارند، مشکلات مربوط به آب آشامیدنی سالم و منابع جهانی آن و راههای مقابله با کمبود آب در جهان بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مراسم افتتاحیه این اجلاس گوکان رییس جمهوری استیضاح‌شده کره جنوبی با بیان سخنانی پیام کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل و کلاوس تاپفر دبیر UNEP را قرائت کرد.
دکتر معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان نیز در این اجلاس بر دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران، به ویژه در زمینه حفاظت از منابع آب و ارزیابی زیست محیطی پروژه‌های زیربنایی کشور تاکید کرد.
معاون رییس جمهوری کشورمان در سخنرانی خود از حمایت جمهوری اسلامی ایران را از فعالیت‌ها و ابتکارات بین‌المللی در خصوص ارتقاء توسعه پایدار در سطح جهانی و تسری آن در سیاست‌های ملی از طریق تلفیق سیاست‌های زیست محیطی و راهبردهای توسعه‌ای اعلام کرد.
وی بر دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در دهه‌های اخیر از جمله انجام ارزیابی زیست محیطی برای کلیه پروژه‌های بزرگ صنعتی و زیرساختی کشور حفاظت کمی و کیفی آب و مدیریت جامع منابع آب با نگرش اکوسیستمی (زیست بومی) تاکید ورزید.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان در سخنان خود ضمن هشدار به کلیه اعضای جامعه جهانی بر اساس ارزیابی‌های عملی اخیر در خصوص وضعیت ناگوار تغییر آب و هوا، تنوع زیستی و ایمنی زیستی که جهان را مورد تهدید قرار داده است، خاطر نشان کرد که کلیه کشورها باید بیسش از گذشته به «اصل مسوولیت‌های مشترک اما متفاوت» توجه کنند.
وی همچنین بر لزوم انجام مطالعات زیست محیطی برای کشورهای در حال توسعه تاکید کرد و گفت: این کشورها باید ضمن شتاب بخشی به فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی خود نسبت به انجام ارزیابی‌های زیست محیطی برای جلوگیری از آثار سوء این فعالیت‌ها بر طبیعت اقدام کنند.
معاون رییس جمهوری کشورمان در ادامه به وضعیت جمهوری اسلامی ایران از نظر رشد اقتصادی و طبیعت شکننده اشاره کرد و گفت: ضروریست کشورهای درحال توسعه از پشتوانه علمی کافی، کمکهای فنی و تبادل تجربیات برخوردار باشند.
به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه وزرای محیط زیست چند کشور جهان نیز انجام ارزیابی‌های زیست محیطی را یکی از ضروریات حفاظت کیفی از منابع آب کشورهای درحال توسعه عنوان کردند که در صورت تحقق نیافتن آن با تخریب و آلودگی جدی منابع پایه روبه رو خواهیم شد.
گفتنی است در این اجلاس سه روزه که در شهر جیجو کره جنوبی با حضور وزرای محیط زیست جهان برگزار می‌شود مباحث مختلف از جمله اصلاحات ساختاری جهت هماهنگی بیشتر کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های زیست محیطی جهانی، اقدامات اجرایی هماهنگ برای رسیدگی به مسائل آب، اسکان بشر و بهداشت محیط زیست و نیز مساله تقویت برنامه محیط زیست سازمان ملل به عنوان برنامه محوری مدیریت و نظارت برنامه محیط زیست در سطح جهان مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری کشورمان در پایان این نشست در دیدارهای جداگانه‌ای با وزیر نروژ و مصر دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدارها طرفین بر همکاری‌های مشترک در زمینه محیط زیست و نفت و فناوری‌های زیست محیطی در صنایع نفت تاکید کردند.
لازم به یادآوری است که تعدادی از اعضای سازمانهای غیردولتی حامی محیط زیست از سراسر جهان با شرکت در تظاهراتی در مقابل برگزاری پنجمین اجلاس جهانی اجتماع شهری که روز گذشته در کره جنوبی برگزار شد مخالفت خود را با خصوصی‌سازی منابع آب اعلام کردند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :