<P dir=rtl>توجه به مجموعه روند حرکتی در صنعت، انتظار این است که در سال 83 بخش صنعت کشور روند رو به رشد خود را ادامه دهد.</P>

۱۶ فروردین ۱۳۸۳ | ۱۵:۲۰ کد : ۳۸۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۲۴
<P dir=rtl>سهراب بهلولی قشقایی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اظهار امیدواری نسبت به رشد صنعت در سال جدید با بیان این مطلب، گفت: ...</P>

با توجه به مجموعه روند حرکتی در صنعت، انتظار این است که در سال 83 بخش صنعت کشور روند رو به رشد خود را ادامه دهد.
سهراب بهلولی قشقایی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اظهار امیدواری نسبت به رشد صنعت در سال جدید با بیان این مطلب، گفت: در احکام بودجه نکات مثبت و شایسته‌ای در جهت کنترل و مبارزه با قاچاق، تقویت صادرات، تأمین نقدینگی و تسهیل قوانین سیستم بانکی کشور برای تأمین نقدینگی لحاظ شده است که مجموعه این عوامل می‌توانند به رشد تولید صنعتی کشور در سال جدید کمک کند.
قشقایی با اشاره به وجود یک مشکل بزرگ برای بخش اقتصادی دولتی در بودجه سال 83 گفت: شرکت‌های دولتی براساس بودجه 83، به ازای پرداخت‌های متعدد، باید مالیات مضاعف بپردازند که براین اساس سهم قابل توجهی از درآمدهای شرکت‌های دولتی به عنوان مالیات به خزانه دولت واریز خواهد شد، لذا توسعه بخش صنعتی در شرکت‌های دولتی به نظر می‌رسد با وجود این تعهدات مالی متعدد، محدود شود مگر اینکه دولت در اجرای قوانین بودجه 83 در این مبحث راهکار دیگری بیاندیشد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: بهتر این بود که تعهدات مالی دولت به عهده شرکت‌ها گذاشته نمی‌شد تا شرکت‌های صنعتی زیرمجموعه بخش دولتی بتوانند از منابع داخلی و درآمد حاصل از شرکت‌ها، خودشان را توسعه دهند و طرح‌های در دست اقدام و نیمه‌تمام خودشان را به بهره‌برداری برسانند.
دوران طلایی برای توسعه صنایع فلزی
سهراب بهلولی قشقایی در ادامه با بیان این مطلب گفت: خوشبختانه در بحث صنایع فلزی، قیمت جهانی رو به افزایش است و در واقع هم‌اکنون صنایع فلزی کشور در دوران طلایی خود قرار گرفته‌اند، چراکه به دلیل افزایش قیمت جهانی فلزات، تولید‌کنندگان فلزات می‌توانند با درآمد حاصل از آن اقدام به توسعه و نوآوری کنند. البته این مسأله به بازار مصرف و مصرف کننده لطمه وارد خواهد ساخت. دولت مکلف شده است علیرغم تحولات در بازار فلزات دنیا و افزایش قیمت جهانی، کنترل لازم در مصرف داخلی را به خرج دهد تا از این طریق بازار تولیدات فلزات با رکود مواجه نشود.
وی همچنین از جمله مزایای بودجه 83 در کمک به رشد صنعتی کشور را مبارزه جدی با قاچاق کالا در این بودجه برشمرد و گفت: بر اساس بودجه سال 83، واردات هر نوع کالا باید از کانال‌های رسمی و تحت کنترل دولت و گمرک جمهوری اسلامی ایران انجام شود. این در حالی است که قبلا مبادی غیرمجاز از نظر قوانین گمرکی وجود داشت که از آنها کالای خارجی وارد کشور می‌شد و این مبادی در اختیار گمرکات کشور نبود.
قشقایی تصریح کرد: از ابتدای سال 83 تمام مرزهای ورود و خروج کالا در اختیار گمرک قرار می‌گیرد و ورود و خروج هر نوع کالا باید با اطلاع ماموران گمرکی انجام بگیرد.
موافق برداشت از حساب ذخیره ارزی هستم
اظهار بهلولی قشقایی در مورد برداشت 5/6 میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی کاملا مثبت است. وی گفت: هیچ طرحی سریع‌تر از طرح‌های عمرانی اشتغالزایی ندارد.
سرعت اشتغالزایی طرح‌های عمرانی در حد روز است. بدین معنی که اگر امروز منابع مالی از صندوق ذخیره ارزی در اختیار طرح عمرانی قرار گیرد، فردا نیروی کار به همان طرح برای انجام کار اعزام خواهد شد.
بنابراین نباید منابع مالی از صندوق ذخیره ارزی را بایکوت کرد تا مثلا برای چند ماه آینده به طرح‌های صنعتی یا هر طرح دیگر اختصاص داد. چرا که زمانی‌که برای طرح‌های عمرانی احتیاج به این منبع است باید همان موقع از آن استفاده کرد و آن را به کار گرفت.

کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :