براساس آخرین مرجع کامل فسیل شناسان جهان نسخه الکترونیکی «میکروفسیل‌ها» به همت محققان سازمان زمین‌شناسی ایران تهیه شد

۱۱ آبان ۱۳۹۰ | ۱۵:۲۹ کد : ۵۵۹۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۷۵
با توجه به اهمیت مطالعات دیرینه شناسی در تهیه نقشه‌های زمین شناسی و تشخیص لایه‌های نفت خیز کشور و دسترسی محدود به این اطلاع...
با توجه به اهمیت مطالعات دیرینه شناسی در تهیه نقشه‌های زمین شناسی و تشخیص لایه‌های نفت خیز کشور و دسترسی محدود به این اطلاعات، نسخه الکترونیکی میکروفسیل‌ها برای مطالعه در زمینه‌های کاربردی توسط کارشناسان گروه فناوری اطلاعات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تهیه شد. به گزارش خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مهندس آرش ممبینی ابوالفتح، مدیر بخش وب سایت (پرتال) سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به کاربرد اساسی مطالعات دیرینه شناسی در زمینه‌های مختلف زمین‌شناسی و اکتشاف اظهار داشت: دسترسی به اطلاعات و منابع موجود در رابطه با این فسیل‌ها بسیار کم ومحدود است که این امر انگیزه‌ای در کارشناسان گروه فناوری اطلاعات و دیرینه شناسی(خانم مهندس الله مددی) سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ایجاد کرد تا با فعالیتی مشترک، به تهیه نسخه الکترونیکی فسیل‌ها (فرامینیفرا) جهت دستیابی سریع، آسان و دقیق دانش پژوهان به مبانی علوم زمین براساس آخرین مرجع کامل فسیل شناسان جهان اقدام کنند. وی در ادامه درباره قابلیت‌های این نسخه الکترونیکی خاطر نشان کرد: علاوه بر اطلاعات موجود درباره هر فسیل، تصاویر مربوط به هر نمونه که بالغ بر 2500 مورد می‌شود، برای آشنایی بیشتر علاقمندان در کنار آن وارد شده که براساس قابلیت جستجو در این نسخه، دانش پژوهان از چند روش مختلف می‌توانند هر گونه اطلاعات مورد نیاز در مورد فسیل را به راحتی از نسخه مربوط دریافت دارند.
ممبینی ابوالفتح در پایان یادآورشد: براساس قابلیت‌های محدود در این نسخه در صورت دستیابی کارشناسان به اطلاعات جدیدتر در خصوص برخی فسیل‌ها، قادر به افزودن آنها به فرم اطلاعات خواهیم بود که در این مجموعه به راحتی محل کشف، اندازه، وضعیت، سن، زمان کشف و گستره جغرافیایی فسیل قابل بررسی و مطالعه می‌باشد. گفتنی است نرم افزار تهیه شده در این خصوص در وب سایت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به نشانی http://fossil.gsi.ir در دسترس علاقه‌مندان می‌باشد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :