ایران به مرکز سیاست‌‏گذاری فعالیت‌‏های معدنی جهان تبدیل می‌‏شود

۰۱ آبان ۱۳۹۰ | ۱۶:۱۱ کد : ۵۶۳۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۲۰
از وزرای 23 کشور معدنی برای تشکیل اولین اجلاس وزرای معدنی جهان در حاشیه برگزاری بیستمین کنگره جهانی معدن تهران دعوت به عمل آمد.

از وزرای 23 کشور معدنی برای تشکیل اولین اجلاس وزرای معدنی جهان در حاشیه برگزاری بیستمین کنگره جهانی معدن تهران دعوت به عمل آمد.

 

علی الماسی, رییس ستاد اجرایی کنگره جهانی معدن گفت: با توجه به این‌‏که بیش از دوماه به برگزاری کنگره زمان باقی نمانده است, انتظار می‌‏رود وزیر جدید صنایع و معادن اهمیت تشکیل این اجلاس را در برنامه کاری خود قرار دهد و دستور پیگیری و فراهم آوردن امکان آن را صادر کند, تا اولین اجلاس وزرای کشورهای معدنی جهان در تهران برگزار شود.
عضو خانه معدن ایران, گفت: مرکز برگزاری این اجلاس به دلیل سابقه طولانی کشورمان در فعالیت‌‏های معدن‌‏کاری باید در ایران باشد, به همین منظور از این فرصت به دست آمده باید به صورت مطلوب استفاده کرد؛ چرا که در صورت عدم پیگیری ایران ممکن است, در سه سال آینده که کنگره جهانی معدن در کشور لهستان به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنگره برگزار می‌‏شود, این کشور اولین اجلاس وزرای کشورهای معدنی را برگزار کند.
وی, در مورد هدف اصلی برگزاری این اجلاس گفت: هدف از برگزاری اجلاس وزرای کشورهای معدنی جهان تصمیم‌‏گیری در مورد سیاست‌‏های خرد و کلان معدن دنیا است.
وی گفت‌‏: پیشرفت سریع تکنولوژی صنعتی در جهان امروز نیاز و استفاده از مواد معدنی را افزون‌‏تر ساخته و اگر این روند تداوم یابد تا اواخر قرن بیست و یکم بسیاری از ذخایر شناخته شده, بهره‌‏برداری خواهد شد.
الماسی افزود: نسل ما نباید تنها به تامین نیاز روزافزون مواد معدنی در صنعت فکر کند و از عواقب فاجعه‌‏بار آن غافل باشد و با بهره‌‏گیری غیرمعقول، نسل‌‏های بعدی را از ذخایر محدود محروم سازد و محیط ناسالم زیستی برای نسل‌‏های آینده فراهم سازد, از طرفی مواد معدنی بسیاری از کشورهای در حال توسعه توسط کشورهای قدرتمند استخراج و بهره‌‏برداری می‌‏شود و حتی بعضی از کشورهای قدرتمند با داشتن ذخایر خوب مواد معدنی،‌‏ اصلا ذخایر خود را بهره‌‏برداری نمی‌‏کنند و مواد معدنی را از کشورهای دیگر تامین می‌‏کنند تا در آینده پس از کمیاب شدن مواد معدنی آنچه را امروز به قیمت نازل می‌‏خرند به قیمت گزاف بفروشند.
وی اظهارداشت: در کنگره‌‏های جهانی معدن پیشکسوتان معدنی جهان از دیدگاه‌‏های تخصصی، پژوهش‌‏های خود را در موضوعات اکتشافی ،‌‏استخراجی، ایمنی، زیست محیطی، اقتصادی و فرآوری مواد معدنی ارایه می‌‏کنند و باعث ارتقا دانش معدنکاری می‌‏شوند؛ ولی زمانی طرح‌‏ها و ایده‌‏های نو شکل اجرایی پیدا می‌‏کنند که مسوولان اجرایی کشورها در آن نقش داشته باشند.
به گفته الماسی, کشور ما می‌‏خواهد اولین اجلاس وزرای معدنی کشورها را برگزار نماید تا بتواند سازمانی تاسیس نماید که با هماهنگی و همکاری کشورهای معدنی وضع موجود را تغییر دهد و در رابطه با معادن دنیا، آینده آن نحوه استفاده ازمواد معدنی، قیمت‌‏ها و بازار مواد معدنی سیاست‌‏گذاری نماید.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :