مواد معدنی با ارزش از دریاچه ارومیه استحصال خواهد شد

۰۵ شهریور ۱۳۸۴ | ۰۴:۲۷ کد : ۵۶۵۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۱۹
با سرمایه‌گذاری از 100 میلیون دلاری توسط بخش خصوصی سالانه نزدیک به 6/1 میلیون تن انواع معدنی با ارزش از دریاچه ارومیه استحصال خواهد شد.
محمدرضا بهمنی، نایب رئیس خانه معدن ایران با بیان این مطلب گفت: دریاچه ارومیه یکی از بزرگترین دریاچه‌های شور جهان است که حجم آب شور آن حدود 23 کیلومتر مربع است و مساحتی نزدیک به شش هزار کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: شوراب ارومیه از نظر ترکیب ژنو شیمیایی در ردیف(SO4)-cl-Na تقسیم بندی می‌شود و دارای 20 درصد کلرورسدیم، 3 درصد سولفات منیزیم،‌2 درصد کلرور پتاسیم و 02/0 درصد برم است.
نایب رئیس خانه معدن گفت: پتاس ، سولفات دو سود، سودااش، ترکیبات منیزیم، برم و کلروسدیم املاح با ارزشی است که می توانداز دریاچه ارومیه استحصال شود و در بازارهای داخلی و خارجی به فروش برسد.
بهرامن خاطر نشان کرد: شرکت منطقه‌ای معادن آذربایجان به عنوان مجری طرح و سرمایه ‌گذار در نظر دارد، تا نسبت به تولید 50 هزار تن سولفات پتاسیم، 200هزار تن سولفات دو سود،60 هزار تن کلرورمنیزیم، شش هزار تن برم و بیش از 500 هزار تن کلروسدیم اقدام نماید.
نایب رئیس خانه معدن ایران خاطر نشان کرد: در حال حاضر سولفات پتاسیم و برم در کشور تولید نمی‌شود و این در حالی است که کشور ما سالانه نزدیک به 200 هزار تن سولفات پتاسیم ( به عنوان کود شیمیایی) نیاز دارد. که با بهره‌برداری از طرح استحصال املاح دریاچه ارومیه علاوه بر تامین نیاز کشور با توجه به قیمت این مواد بازارهای جهانی صرفه‌جویی ارزی و ارزآوری را به همراه خواهد داشت.
وی گفت: در حال حاضر مطالعات و ارزیابی فنی و اقتصادی جهت بهره‌برداری از شوراب‌های دریاچه ارومیه به عمل آمده است و پیش بینی می‌شود با سرمایه‌گذاری بیش از 100 میلیون دلاری توسط بخش خصوصی با بهره‌برداری از این طرح زمینه اشتغال یکهزار و دویست نفر فراهم شود.
گفتنی است مواد معدنی مزبور در صنایع کشاورزی،‌شیمایی، کاغذ سازی،‌شیشه سازی و دارو سازی کاربرد دارد.

کلید واژه ها: آذربایجان غربى


نظر شما :