شرکت‌های بزرگ معدنی جهان سهم بالایی را از طرح‌های معدنی مورد سرمایه‌گذاری خود مطالبه می‌کنند

۱۹ مهر ۱۳۹۰ | ۱۵:۴۸ کد : ۵۶۶۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۳۵
دکتر مرتضی مومن‌زاده، کارشناس بخش معدن در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت و معدن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، افزود: ...
دکتر مرتضی مومن‌زاده، کارشناس بخش معدن در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت و معدن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، افزود: بر اساس قانون جذب سرمایه‌گذاری خارجی، محدودیتی برای حضور شرکت‌های خارجی در فعالیت‌های معدنی کشور وجود ندارد که معدن طلای داشکسن کردستان به نسبت 70 درصد برای شرکت انگلیسی و 30 درصد برای ایرانی‌ها از جمله این نوع سرمایه‌گذاری‌هاست.
وی افزود: براساس قانون معادن، سقف بهره‌برداری از معادن برای سرمایه‌گذاران 25 سال پیش‌بینی شده که البته این مدت قابل تمدید است.
مومن زاده درخصوص بالابودن سودی که از محل بهره‌برداری معادن نصیب شرکت‌های خارجی‌ها می‌شود، در مقایسه با شرکت‌های داخلی اظهار کرد: دولت می‌تواند منافع خود را در مالیات بر درآمد، اشتغال و توسعه تکنولوژی جست‌وجو کند که به این ترتیب 25 درصد سود شرکت‌ها را به عنوان مالیات از آنها دریافت می‌کند و علاوه بر این حقوق دولت نیز از شرکت‌ها دریافت می‌شود.
وی ادامه داد: شرکت‌های بزرگ معدنی دنیا مانند ریوتینتوی انگلیس به شرطی در معادن کشورها سرمایه‌گذاری و اقدام به انتقال تکنولوژی می‌کنند که سهم بالایی از معدن در اختیارشان باشد. همین شرکت‌ها توانسته‌اند کشورهای آمریکای جنوبی، شرق آسیا، مغولستان و ترکیه را متقاعد کنند که به دریافت مالیات اکتفا کرده و سهم بزرگی از معادن خود را به آنها واگذار کنند.
این کارشناس معدن در خصوص استفاده از شرکت‌های کوچک‌تر معدنی دنیا در پروژه‌های معدنی کشور به خبرنگار ایسنا گفت: شرکت‌های معدنی کوچکی در کشورهایی مانند چین، هند، آفریقای جنوبی و آمریکا وجود دارد که در حد میانی قرار دارند و برخلاف شرکت‌های بزرگ معدنی که اقدام به سرمایه‌گذاری در معادن می‌کنند، فقط به ارائه خدمات می‌پردازند که می‌توانیم از این شرکتها در بخش معدن استفاده کنیم.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :