جهش رو به رشد صنعت و معدن در ایران ادامه می‌یابد

۰۲ مرداد ۱۳۹۰ | ۰۵:۵۸ کد : ۵۶۷۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۸۱
به گزارش گروه خبر سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ، مراسم تودیع و معارفه وزیران سابق و جدید صنایع و معادن روز یکشنبه با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاونان، مدیران کل ستادی و رییسان تشکلهای صنعتی و معدن برگزار شد.
از حضور بخش صنعت و معدن در بازار خارجی حمایت ویژه خواهد شد و به توانمندی مهندسی و استفاده مطلوب از پروژه‌های داخلی و مشروط کردن قراردادهای خارجی با همکاری شرکتهای داخلی تاکید خواهد شد .
به گزارش گروه خبر سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ، مراسم تودیع و معارفه وزیران سابق و جدید صنایع و معادن روز یکشنبه با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاونان، مدیران کل ستادی و رییسان تشکلهای صنعتی و معدن برگزار شد.
وزیر جدید صنایع و معادن در این مراسم با قدردانی از فعالیتهای "اسحاق جهانگیری" در مدت هشت سال تصدی وزارت صنایع و معادن، رقابت پذیری بخش صنعت و معدن در عرصه جهانی را مهمترین اولویت برنامه کاری خود ذکر کرد.
"علیرضا طهماسبی" گفت: در شرایط کنونی تقویت قدرت رقابت پذیری صنعت و معدن کشور در سطح جهانی که در برنامه چهارم نیز بر آن تاکید شده، از اولویتهایی است که در وزارت صنایع و معادن به جدیت پیگیری خواهد شد.
وی افزود: باید همه تلاش کنند تا جایگاه صنعتی ایران در سطح جهانی ارتقا پیدا کند.
طهماسبی که پیش از این مدیریت دفتر پژوهشهای زیربنایی مرکز پژوهشهای مجلس را بر عهده داشت، ادامه داد: اکنون سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی حدود 18درصد است که چنانچه بخواهیم ایران به عنوان یک کشور صنعتی مطرح باشد باید این رقم به حدود 25تا 28درصد افزایش یابد.
وی، سپس بخش صنعت را موتور محرکه رشد و توسعه اقتصادی کشور دانست و گفت: با وجود مشکلات و مسایل فراروی بخش صنعت و معدن، باید با پیگیری سیاست‌های پایدار و مدون، مشکلات را حل کرد.
وزیر جدید صنایع و معادن، برنامه‌ها و سیاستهای خود در حوزه صنعت و معدن را قابل نقد دانست و افزود: از انتقادات سازنده در این بخش استقبال خواهد کرد تا به آن جایگاهی که شایسته تمدن و توانایی ملی کشور است، برسیم.
طهماسبی ادامه داد: در وضعیت کنونی، نیاز صنعت کشور، نگاه راهبردی و کلان نگر است، هرچند این نگاه وجود داشته است اما نیاز دارد تا جامع‌تر و کاملتر شود.
وی در پایان نقش جهانگیری وزیر سابق صنایع و معادن را در توسعه بخش صنعت قابل توجه دانست و اظهار امیدواری کرد: ایشان در بخشهای دیگر به فعالیت بپردازند و همچنان به عنوان مشاور بخش صنعت و معدن، حضور جدی داشته باشند.
"اسحاق جهانگیری" وزیر سابق صنایع و معادن نیز در این مراسم گفت: توسعه صنعتی از ضرورتهای اصلی کشور است که بنظر می‌رسد جمهوری اسلامی برای مقابله با چالشهای جدی پیش روی خود، راهی جز توسعه صنعتی ندارد.
وی، توسعه صنعتی بدون نظریه و تئوری را منتفی دانست و افزود: صنعت رقابتی و تولید محصولی رقابت پذیر و قابل عرضه در بازارهای جهانی، از جمله راهبردهایی بود که برای بخش صنعت و معدن اتخاذ شد.
جهانگیری سپس به تصویب سیاستهای کلی بخش صنعت در مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد و گفت: این سیاستها به طور کامل با راهبردی که وزارت صنایع و معادن با محوریت حرکت به سمت صنعت رقابتی تدوین کرد، مطابقت داشت.
وی افزود: اکنون که ایران در آستانه ورود به سازمان تجارت جهانی قرار دارد، تنها بخشی که از ورود به این سازمان جهانی آسیب نخواهد دید، بخش صنعت و معدن است.
مهندس جهانگیری وزیر پیشین صنایع و معادن در سخنانی در حضور معاونین و مشاورین ارشد وزارت صنایع و معادن و خطاب به جناب آقای دکتر طهماسبی وزیر صنایع و معادن کشور راه اندازی پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور را یکی از شگفتی های بخش صنعت و معدن در دولت آقای خاتمی عنوان کرد و گفت: پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور که در سطح علوم زمین فعالیت می کند ، امروزه در دنیا بسیار شناخته شده می باشد ، بطوریکه در طول یک ماه تعداد بازدیدکنندگان خارجی از سایت این پایگاه چندین برابر شده است و بعنوان یک مرجع اطلاعات در حوزه علوم زمین مطرح می باشد.
   وی در ادامه افزود: تعدادی مهندس و کارشناس جوان با میانگین سنی 25 تا 30سال در این پایگاه فعال و پویا عمل می کنند.  
مهندس جهانگیری اظهار داشت: فعالیت این پایگاه به حدی موفق بوده است که متخصصان جوان آن توانسته اند چندی پیش با تلاش و همت خود در کشور ونزوئلا نیز پایگاهی را با همین کاربری راه اندازی کنند .
جهانگیری در ادامه، نرخ متوسط تعرفه بخش صنعت و معدن را حدود 22درصد ذکر کرد و گفت: چنانچه برخی از کالاهای ویژه را حذف کنیم این نرخ خیلی کمتر خواهد بود لذا در دوره‌ای می‌توانیم این نرخ تعرفه را به 15درصد کاهش دهیم.
وی، حساب ذخیره ارزی را از دیگر اقدامهای مهم برنامه سوم توسعه دانست و گفت: میزان ارزی که طی 5/3سال آخر برنامه سوم به بخش خصوصی اختصاص یافت حدود 5/1تا 2برابر ارز پرداختی در22سال گذشته به بخش خصوصی است.
وزیر سابق صنایع و معادن در پایان ورود به بازارهای جهانی را برای بخش صنعت کشور یک الزام خواند و تصریح کرد: اگر راه ورود محصولات ایران به بازارهای جهانی مسدود شود، به طور قطع واحدهای صنعتی کشور با بحران روبرو خواهند شد.
"علیرضا طهماسبی" با کسب 183رای موافق ، 58رای مخالف و30رای ممتنع از مجموع284رای نمایندگان به عنوان وزیر صنایع و معادن انتخاب شد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :