بیمه فعالیت‌های معدنی راهی برای کاهش سهم شرکت‌های خارجی درطرح‌ها است

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۰۶:۱۱ کد : ۵۷۰۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۸۰
حل مشکل ایرالکو به یک سال زمان نیازدارد

بیمه فعالیت‌های معدنی و تضمین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی راه مناسبی برای کاهش سهم سرمایه‌گذاران خارجی در پروژه‌های معدنی کشور است.

ایرج اکبریه، سرپرست سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران افزود: مجوز سرمایه‌گذاری خارجی توسط شورای‌عالی سرمایه‌گذاری صادر می‌شود و درصد سهامدار خارجی توسط این شورا تعیین می‌شود که در صورت وجود سرمایه‌گذار داخلی که توان مالی موردنظر را دارا باشد، اولویت و بیشترین سهم را برای آن در نظر می‌گیرند.

وی با بیان این که سرمایه‌گذاران خارجی علاوه بر ارائه تکنولوژی، حقوق مالکانه نیز به دولت پرداخت می‌کنند، گفت: البته این رقم در مقایسه با سودی که از معادن حاصل می‌شود، مبلغ ناچیزی است، ولی با توجه به مشکل کمبود منابع مالی و تکنولوژی در کشور، استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی ضروری است.

او با اشاره به ریسک بالای فعالیت‌های معدنی و تمایل کم بخش خصوصی به حضور در این زمینه گفت: تشویق سرمایه‌گذاران داخلی به ایجاد تشکل‌هایی برای انجام این‌گونه فعالیت‌ها و تقویت مالی و فنی این تشکل‌ها از جمله اقداماتی است که سازمان‌های معدنی مانند سازمان توسعه معادن می‌توانند انجام دهند.

وی ادامه داد: کمک مالی به بخش خصوصی از طریق حساب ذخیره ارزی امکان‌پذیر است و تضمین‌های لازم باید از سوی وزارت صنایع و معادن و بخش‌های زیرمجموعه آن صورت گیرد که تشکیل صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی به همین منظور انجام شده است.

اکبریه ادامه داد:‌ در حال حاضر سرمایه صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی 10 میلیارد تومان است و توان صدور بیمه‌نامه تا رقم 70 میلیارد تومان را نیز داراست و به این ترتیب امکان بیمه شدن معادن تا 90 درصد سرمایه موردنیازشان فراهم است.

وی در خصوص توقف خطوط تولید آلومینیوم المهدی گفت: به دلیل بدهی المهدی، برق این کارخانه قطع شد و همین مسئله ضرر 15 میلیارد تومانی را به همراه داشت و باعث خارج شدن 110 دیگ آلومینیوم از مدار تولید شد.

او با بیان این که تمام دیگ‌ها تا هفته گذشته وارد مدار تولید شدند، گفت: با قطع برق حدود یک ماه وقفه درکار المهدی ایجاد شد، ولی امیدواریم برنامه تولید 110 هزار تنی امسال محقق شود.

اکبریه در خصوص کارخانه ایرالکو نیز اظهار کرد: به دلیل مشکلات زیست محیطی این کارخانه به ما اخطار داده‌اند، که در حال مذاکره با دادستان استان مرکزی هستیم تا از توقف دیگ‌های آلومینیوم جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به انجام اقدامات لازم جهت حل مشکلات زیست محیطی کارخانه ایرالکو گفت: تاکنون نیز اقداماتی در این خصوص صورت گرفته و توانسته‌ایم آلودگی ناشی از کارخانه را کاهش دهیم، ولی برای حل کامل مشکل نیازمند فرصت بیشتری هستیم.

مشاور وزیر سابق صنایع و معادن ادامه داد: در صورت تصمیم‌ دادستانی مبنی بر پلمپ 70 دیگ تولید آلومینیوم ایرالکو، این کار در یک روز صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به مهلت قبلی پنج ساله ایرالکو برای رفع مشکلات زیست محیطی‌اش گفت: دراین مدت طرح توسعه‌ای ایرالکو به منظور خروج خطوط آلوده‌زا اجرا شده، ولی هنوز به نتیجه نرسیده و متاسفانه دیگ‌های جدید که مشکل زیست محیطی ندارند، وارد مدار نشده‌اند.

وی افزود: برای حل مشکل زیست میحطی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای ایرالکو یک سال زمان نیاز است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :