معادن شرق کشور نیاز به حمایت مراکز تحقیقاتی دارد

۱۱ مرداد ۱۳۹۰ | ۰۹:۲۳ کد : ۵۷۴۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۸۵
معادن بکر و دست نخورده شرق ایران نیاز به برنامه‌ریزی ...
معادن بکر و دست نخورده شرق ایران نیاز به برنامه‌ریزی و رعایت مراکز تحقیقاتی دارد، که قطب‌های تحقیقاتی آن باید در دانشگاه‌ها ایجاد شود.
دکتر محمد حسن کریم پور، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رییس مرکز تحقیقات ذخایر معدن شرق ایران ، با بیان این مطلب افزود: با توجه به این که اقتصاد کشور ما مبتنی بر نفت می‌باشد بر روی اکتشاف و منابع معدنی کار کمتری صورت گرفته است؛ بنابراین بحث عدالت محوری نیاز به آن دارد که در امر اکتشاف، شناسایی مواد معدنی، بهره‌برداری و استخراج کمک‌های لازم صورت گیرد. این مساله مبتنی بر تربیت نیروی انسانی در دانشگاه‌ها بوده و نیاز به مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی دارد.
وی افزود: اگر بتوانیم شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که سرمایه‌گذاری خارجی مکمل سرمایه‌گذاری داخل باشد یعنی شرکت‌هایی داخلی با‌ آنها پروژه‌های مشترکی را تعریف کنند، به طور حتم طی یک برنامه 5 یا 10 ساله منابع جدید را کشف خواهیم کرد.
کریم پور اضافه کرد: سرمایه‌گذاری خارجی باعث می‌شود که بتوانیم در طی زمان با نوع قراردادهای خاصی که منعقد می‌کنیم دانش و سبک مدیریت آنها و استفاده از هزینه کردن منابع مالی آنها را فرا گیریم که این مساله می‌تواند راهکار بسیار مناسبی باشد.
وی خاطر نشان کرد: بخش معاون دارای پتانسیل بسیار بالایی است به عنوان مثال شرق ایران دارای مناطق بکر و دست نخورده‌ای است که نیاز به برنامه‌ریزی و حمایت مراکز تحقیقاتی دارد که باید در دانشگاه‌ها به این قطب‌های تحقیقاتی ایجاد شوند.
دکتر کریم پور با اشاره به برنامه‌های در دست اجرای مرکز تحقیقات ذخایر معدن شرق ایران به ایسنا گفت: در این مرکز پروژه‌های هدفمند و بنیادی تعریف شده و با همکاری سازمان صنایع خراسان رضوی و سازمان زمین‌شناسی کشور کارهای زیادی انجام شده که بخشی مربوط به کل معادن استان بوده که گزارش آنها در 13 جلسه منتشر شده است، همچنین نقشه‌های یکصد هزارم با تمامی تکنیک‌ها و دانش‌های مختلف اطلاعات ماهواره‌یی تهیهم ی‌شود، علاوه بر آن اطلاعات سازمان انرژی اتمی و اطلاعات ژئوشیمی سازمان دریافت و با اطلاعات موجود در لایه‌های مختلف که در سیستم‌های GIS هستند، تطبیق داده شده مدل سازی صورت می‌گیرد که بر این اساس می‌توانیم نقاط امید بخشی را برای اکتشاف معرفی کنیم.
رییس مرکز تحقیقات ذخایر معدن شرق ایران در پایان گفت: هدف ما این است که این مرکز تحقیقات به پژوهشکده معدن در شرق تبدیل شود که علاوه بر این بخش در کاربرد معدن هم فعالیت کنند.در صورت ایجاد این پژوهشکده تخصص‌های مختلف وارد عرصه معدن شده و می‌توانند در قالب‌ کارهای تحقیقاتی خود نیازهای بخش اکتشاف، کاربرد و سایر موارد را رفع کنند.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :