سکوی صادراتی سنگ‌‏های آهکی در ساحل خلیج فارس ایجاد می‌‏شود

۲۳ مهر ۱۳۹۰ | ۱۵:۱۷ کد : ۵۷۵۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۹۲
طرح توسعه اسکله آسیای آرام به منظور تسریع در انتقال و کاهش هزینه صادرات سنگ‌‏های آهکی و شن و ماسه کوهی از معادن غنی منطقه ، بهمن‌‏ماه سال جاری به بهره‌‏برداری می‌‏رسد.

طرح توسعه اسکله آسیای آرام به منظور تسریع در انتقال و کاهش هزینه صادرات سنگ‌‏های آهکی و شن و ماسه کوهی از معادن غنی منطقه ، بهمن‌‏ماه سال جاری به بهره‌‏برداری می‌‏رسد.

بهروز نعمتی, مدیرعامل شرکت آسیای آرام معادن سنگ آهک, این شرکت را از جمله غنی‌‏ترین و پرعیارترین آهک‌‏های جهان برشمرد و افزود: با توجه به درجه خلوص بالای آهک در این معدن (متوسط 98 درصد) استخراج سنگ‌‏های آهکی در برخی نقاط بدون باطله‌‏برداری انجام و مستقیما بارگیری و به بازارهای خارجی به‌‏ویژه کشورهای هندوستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌‏شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌‏رسانی شرکت سرمایه‌‏گذاری بانک ملی ایران، بهروز نعمتی با اشاره به برخورداری اسکله در دست ساخت آسیای آرام از آبخوری به عمق 2/19 متر که میان‌‏بندرهای ایران و منطقه بی‌‏نظیر است، افزود: این مزیت‌‏ها سبب شده آسیای آرام، معدنی ارزآور محسوب شده و بتواند تمامی محصولات معدنی خود را به بازارهای جهانی صادر کند.
به گفته نعمتی, وسعت معادن قابل بهره‌‏برداری شرکت آسیای آرام به بیش از 37 کیلومتر مربع می‌‏رسد و فرآورده‌‏های معدنی این شرکت علاوه بر کشورهای منطقه برای استفاده در صنایع فولاد هند به این کشور صادر می‌‏شود.
گفتنی است, سنگ‌‏آهک با عیار بالا در صنایع فولاد کاربرد فراوان دارد و یکی از مواد اولیه مورد نیاز این صنعت به شمارمی‌‏رود.
نعمتی افزود: در زمان حاضر به لحاظ تکمیل نبودن اسکله حمل سنگ آهک صادراتی با مشکلات فراوانی و با انتقال بار به روی بارج برای انتقال به کشتی‌‏ها انجام می‌‏شود که این اقدام موجب افزایش هزینه حمل ونقل فرآورده‌‏های معدنی این شرکت به میزان 5/3 تا 4 دلار در تن شده است و از سودآوری شرکت می‌‏کاهد.
به گفته نعمتی, این شرکت اخیرا با عقد قرارداد با یک شرکت ایرانی اقدام به ساخت پایه‌‏های انتقال بار و سکوی نهایی کرده و سفارش ساخت و انتقال نظام کشتی با رکن (SHIP LCADER) را به یک شرکت آلمانی داده است.
وی, ظرفیت این کشتی بارکن را 1500 تن در ساعت عنوان کرد و افزود: علاوه بر نصب تجهیزات کشتی بارکن، نوار نقاله‌‏ای به طول یک هزار و 200 متر با ظرفیت انتقال یک هزار و 500 تن در ساعت در اسکله آسیای آرام نصب خواهد شد که پهلوگیری کشتی‌‏های بزرگ از جمله پاناماکس را برای بارگیری محصولات صادراتی امکان‌‏پذیر می‌‏کند.
وی, صادرات محصولات آسیای آرام را در پنج ماه نخست امسال 90 هزار تن عنوان کرد و افزود: با نصب و راه‌‏اندازی تجهیزات انتقال محصولات به کشتی، صادرات انواع سنگ آهک و شن و ماسه کوهی به یک میلیون و 200 هزار تن در سال بالغ خواهد شد که با تنوع محصولات، صادرات نیز افزایش خواهد یافت.
شایان ذکر است, معدن آسیای آرام در منطقه‌‏ای میان شهرستان کنگان و عسلویه و در حاشیه خلیج فارس قراردارد که شرکت سرمایه‌‏گذاری بانک ملی ایران با 1/30 درصد سهم سهام مدیریتی آن در اختیار دارد.


کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :