مازاد تولید 48 میلیون متر مربعی کاشی و سرامیک نگران کننده نیست

۱۸ مهر ۱۳۹۰ | ۱۶:۲۷ کد : ۵۷۷۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۲۷
امسال حدود 48 میلیون متر مربع مازاد مصرف کاشی وسرامیک خواهیم داشت که در حد قابل قبولی است و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

امسال حدود 48 میلیون متر مربع مازاد مصرف کاشی وسرامیک خواهیم داشت که در حد قابل قبولی است و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

عباس صفاکیش، مدیر کل صنایع معدنی وزارت صنایع ومعادن گفت : سال گذشته 123 میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در کشور تولید شد و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان امسال به 160 میلیون متر مربع افزایش یابد که 110 میلیون متر مربع آن در داخل مصرف خواهد شد .

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده، امسال حداقل 15 درصد حجم تولیدات باید صادر شود که با توجه به دوبرابر شدن صادرات طی چهار ماه اول سال، دستیابی به این هدف امکان پذیر است . البته تنوع محصول در این صنعت زیاد است و همیشه باید مقداری از آن در انبارها موجود باشد و به همین دلیل وجود 15 درصد از تولید کارخانه‌ها در انبارها مساله‌ای قابل قبول است .

صفاکیش با اشاره به این که تا دو سال پیش محصول استوکی در کارخانه‌ها وجود نداشت، گفت : با احتساب 15 درصد سهم صادرات و همچنین لحاظ کردن 15 درصد محصول در انبارها، 30 درصد از تولید کل کشور یعنی حدود 48 میلیون متر مربع کاشی وسرامیک مازاد مصرف خواهیم داشت .

وی، سرانه مصرف هر فرد ایرانی را 1.7 متر مربع کاشی و سرامیک عنوان کردو افزود: میانگین جهانی این رقم حدود 2.2 متر مربع است و به این ترتیب افزیش تولید این محصول نگران کننده نیست .

مدیر کل صنایع معدن وزارت صنایع با بیان این که میزان مصرف کاشی و سرامیک در کشور با رشد مناسبی مواجه نبوده است، گفت : اگر کارخانه‌ها فقط به دنبال تولید کاشی و سرامیک به میزان خرید متقاضیان باشند، دچار مشکل خواهند شد.

وی با اشاره به این‌که جلوگیری از واردات، جزو سیاست‌های کشور نیست، گفت: واردات باعث افزایش کیفیت تولیدات داخل خواهد شد. البته واردات کم کاشی و سرامیک به کشور تاثیری بر عرضه محصولات داخل نخواهد داشت .

او میزان واردات کاشی و سرامیک را به کشور طی سال گذشته 2.5 میلیون متر مربع عنوان کرد و افزود: این مقدار فقط 1.5 درصد تولیدات داخل را شامل می‌شود و رقم نگران کننده‌ای نیست و این در حالیست که با توجه به اعمال تعرفه 90 درصدی، واردات کاشی و سرامیک مشکلی برای تولید داخل ایجاد نخواهد کرد .

صفاکیش در خصوص بازاریابی برای صادارت محصولات داخلی  گفت : برخی فعالیت‌های لازم در این زمینه باید توسط دولت انجام شود که پرداخت جوایز صادراتی و ارایه تسهیلات صادرات از آن جمله است .

وی ادامه داد: تولیدکنندگان باید به دنبال تبلیغ محصول خود در کشورهای دیگر باشند و کار بازاریابی بر عهده آنهاست و دفتر صادرات وزارت صنایع ومعادن کار اجرایی انجام نمی‌دهد، بلکه کار تسهیل صادرات را دنبال می‌کند.

او رقم تشویق صادراتی را درحد پایینی دانست و گفت : این رقم باید متناسب با تورم رشد کند.

 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :