سهام مس سرچشمه در بورس عرضه می‌شود

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۰۶:۱۳ کد : ۵۷۹۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۷۲
مشاور وزیر صنایع گفت: برای حل مشکل زیست محیطی کارخانه ایرالکو تا پایان سال‌جاری از دادستانی اراک مهلت گرفته‌ایم.

ایرج اکبریه، مشاور وزیر صنایع و معادن ’گفت: حکم پلمپ 70 دیگ کارخانه ایرالکو که از سوی دادسرای اراک صادر شده، 10 درصد از تولیدات این کارخانه را شامل می‌شود و بر همین اساس از ادامه فعالیت 15 دیگ از این تعداد که بسیار آلوده کننده بودند، جلوگیری شده و تعمیر اساسی بقیه دیگ‌ها نیز در حال انجام است.

وی از بهره‌برداری طرح نوسازی و توسعه ایرالکو با ظرفیت 130 هزار تن تا پایان سال‌جاری خبر داد و گفت: مشکل مالی این پروژه از سوی سازمان توسعه معادن برطرف شده و به این ترتیب فعالیت دیگ‌های آلاینده تا پایان امسال متوقف خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از مذاکره با دادستانی اراک توانستیم برای رفع مشکل زیست محیطی کارخانه ایرالکو تا پایان امسال مهلت بگیریم.

اکبریه با بیان این که امسال میزان تولید ایرالکو حدود پنج درصد کاهش خواهد یافت، گفت: در حال حاضر 70 دیگ این کارخانه مشکل حاد زیست محیطی دارد و علاوه بر آن تعداد دیگری از دیگ‌های ایرالکو آلوده‌کننده هستند و به این ترتیب تعداد کل دیگ‌های آلوده‌کننده ایرالکو بیش از 100 دیگ است.

وی در خصوص واگذاری سهام کارخانه المهدی نیز اظهار داشت: بازاریابی لازم جهت واگذاری سهام این کارخانه در حال انجام است ولی تاکنون متقاضی برای خرید آن وجود نداشته است.

وی ادامه داد: در صورت ابلاغ اصل 44 قانون اساسی، امسال سهام فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان و مس سرچشمه در بورس عرضه خواهد شد که در صورت مهیا بودن شرایط بازار 15 تا 20 درصد از سهام این واحدها عرضه خواهد شد.

اکبریه با بیان این که سیاست‌های دولت جدید در جهت حمایت از بخش خصوصی و فعال کردن بازار بورس است، گفت: به آینده این بازار و فروش سهام واحدهای صنعتی و معدنی امیدوار هستیم.

وی با بیان این که تاکنون حدود 40 میلیارد تومان سهام واحدهای صنعتی و معدنی به فروش رسیده است، گفت: بر اساس برنامه پیش‌بینی شده، امسال حدود 400 میلیارد تومان سهام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی و همچنین حدود 400 میلیارد تومان از سهام سازمان گسترش فروخته خواهد شد.

مشاور وزیر صنایع افزود: با توجه به عدم تحقق برنامه خصوصی‌سازی سازمان گسترش، طی سال گذشته مطالعه در خصوص نحوه واگذاری سهام این سازمان و شرکت‌های زیرمجموعه آن در حال انجام است.

 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :